Spotkanie MSP z UniCredito przełożone na piątek

Zaplanowane na czwartek spotkanie negocjatorów Ministerstwa Skarbu Państwa i UniCredito przełożono na piątek. Przesunięcie terminu wynika z powodów technicznych – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy ministerstwa Marcin Mazurek.

Po wtorkowych negocjacjach resort skarbu informował, że rozpoczęły się prace nad porozumieniem pomiędzy polskim rządem a UniCredito.

Polski rząd nie chce dopuścić do połączenia banków, powołując się m.in. na umowę prywatyzacyjną Pekao SA i zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez UniCredito.

W poniedziałek brytyjski „Financial Times” napisał, że UniCredito rozważa sprzedanie marki BPH i części oddziałów tego banku w Polsce jako próbę rozwiązania sporu z polskim rządem.

Jak we wtorek poinformowała Komisja Europejska, Polska dostała dodatkowe trzy dni na odpowiedź na list KE z pytaniem o podstawy blokowania fuzji Pekao SA i BPH.

8 marca KE upoważniła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes do wysłania listu do Polski z pytaniem, na jakiej podstawie polski rząd blokuje fuzję Pekao SA – BPH, skoro KE zatwierdziła ją w październiku 2005 r., zgadzając się na fuzję właścicieli tych banków – UniCredito i HVB.

Jeśli KE uzna polskie argumenty za niewystarczające, ma zdecydować o wszczęciu formalnej procedury, uznając, że blokowanie przez Polskę fuzji jest łamaniem unijnego prawa z zakresu konkurencji. KE jest unijnym urzędem antymonopolowym i ma w UE wyłączną kompetencję w zatwierdzaniu fuzji takich rozmiarów, jak połączenie UniCredito i HVB.

Także 8 marca KE wszczęła w związku z blokowaniem fuzji UniCredito procedurę o naruszenie unijnych przepisów z zakresu rynku wewnętrznego. KE uznała, że powoływanie się przez Polskę na umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która zakazuje włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą konkurencyjną wobec Pekao SA, jest sprzeczne z fundamentalną zasadą swobody przepływu kapitałów w UE.

5 kwietnia Komisja Nadzoru Bankowego ma wydać decyzję z sprawie zgody dla UniCredito na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. Jest to niezbędny etap przed połączeniem Pekao SA i BPH.

PAP