Kto nie musi szukać automatycznego kasjera
Darmowy dostęp do dowolnego bankomatu w kraju mają tylko posiadacze internetowego e-Pakietu w Fortis Banku, Sezamu Max w BPH, bardzo drogiego Konta Podróżnego w Lukas Banku i konta VIP w ING, trudno dostępnego ze względu na wymagany wysoki poziom dochodów
BOŚ, który jeszcze niedawno należał do banków umożliwiających bezpłatne pobieranie gotówki ze wszystkich krajowych bankomatów, ograniczył liczbę darmowych wypłat z obcych urządzeń do czterech w miesiącu. W droższym planie taryfowym dwie darmowe wypłaty z dowolnej maszyny umożliwia BZ WBK. Reszta klientów musi szukać bezprowizyjnego urządzenia albo płacić za podjęcie gotówki w innym.
Cała krajowa sieć to około 8,9 tys. bankomatów. Największą sieć własną ma PKO BP – 1869 maszyn. Oczywiście, klienta interesuje brak prowizji, a nie to, kto jest właścicielem urządzenia. Z tego punktu widzenia najlepsza jest oferta Kredyt Banku, który podpi
sał kilka umów partnerskich. Dzięki temu jego klienci mają do dyspozycji 2300 darmowych maszyn. Z rozbudowanej sieci ponad 2000 urządzeń mogą korzystać klienci Pekao (maszyny własne i Euronetu). PKO BP zajmuje pod tym względem trzecie miejsce. Duże sieci, liczące około 1500 bankomatów, mają do dyspozycji klienci BGŻ, BPH, mBanku i MultiBanku.
Ponad 1000 urządzeń oferują przede wszystkim te banki, które zawarły umowy z zewnętrznymi operatorami, takimi jak Euronet.Bez opłat z około 760 maszyn tej sieci korzystają m.in. klienci BPH, Citibanku, Kredyt Banku, mBanku, MultiBanku i Pekao SA, a za symboliczną złotówkę – ING i Millennium. Druga niebankowa sieć, Cash4You, podpisała na razie umowy tylko z trzema bankami. Firma zapowiada jednak szybki rozwój. Obecnie ma 190 bankomatów, ale zamierza zwiększać tę liczbę przynajmniej o 50 urządzeń rocznie. Będzie też podpisywać nowe umowy partnerskie. Obecnie negocjuje z czterema bankami. Swoje bankomaty chętnie udostępnia BZ WBK. Z darmowych wypłat w tych urządzeniach korzystają m.in. klienci mBanku, MultiBanku, Lukas Banku, Nordei, BISE, Getin Banku.
Mało jest dwustronnych porozumień o udostępnianiu maszyn klientom partnera. Współpracę taką na razie nawiązały tylko dwa banki z grupy dużych i średnich, BGŻ i Kredyt Bank, które podpisały wzajemną umowę i z grupą banków spółdzielczych. Kredyt Bank twierdzi, że chciałby pozyskać do współpracy kolejne banki spółdzielcze. Powiększanie własnych sieci bankomatów zwykle jest konsekwencją rozbudowy sieci oddziałów. Bankowe strategie zakładają, że w każdej placówce powinno się znaleźć urządzenie do podejmowania gotówki. Najszybszy wzrost, mierzony liczbą nowo otwieranych placówek z bankomatami, deklarują Kredyt Bank (120 przez dwa lata) i Millennium (160 w ciągu trzech lat).
Z kolei PKO BP chce rozwijać sieć bankomatów niezależnie od placówek. W maju tego roku podpisał umowę z NCR na dostawę 214 maszyn, których montaż ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. MultiBank deklaruje, że jeśli potwierdzą się informacje o starcie kolejnego niezależnego operatora bankomatów (do wejścia na polski rynek szykuje się eCard), na pewno podejmie z nim rozmowy.
Piotr Ceregra, Rzeczpospolita