Nowy ubezpieczyciel wkracza do Polski – Z dzinników

Gazeta Wyborcza

Wkrótce będziemy mogli wykupić polisę w firmie, która ubezpieczała „Titanica”. Londyński Lloyd’s pragnie wejść na polski rynek. To samo planuje ponad 350 dużych instytucji finansowych! Analitycy są zgodni – na wejściu do Polski zagranicznych instytucji finansowych najbardziej skorzystają klienci. Większa konkurencja to niższe ceny wielu usług finansowych.

To przełom na rynku – twierdzą spółki PBI i Gemius, które opublikowały we wtorek pierwsze wyniki długo wyczekiwanego badania polskiego internetu. – Wydawcy internetowi, tak jak inne media w Polsce, mają nareszcie jeden wspólny język komunikacji z reklamodawcami.

Tanie linie lotnicze: niemiecka Germanwings i polska Centralwings połączą siły w walce o pasażerów. To kolejna faza walki o pasażera. Jak utrzymują pozostałe tanie linie, nie zawsze czystej. – Chcemy działać wspólnie z Germanwings, naszym niemieckim partnerem. To będzie odchudzona wersja aliansu, jakie zawierają tradycyjne linie lotnicze, takiego jak Star Alliance – powiedział Piotr Kociołek, prezes Centralwings; polskiej taniej linii, która w całości należy do LOT. Germanwings należy w 49 proc. do niemieckiej Lufthansy.

To był bardzo dobry rok dla udzielających je banków. Ale czy dla wszystkich? I czy równie zadowoleni byli ich klienci? Jak zwykle pierwszy swoimi wynikami pochwalił się największy gracz na rynku – PKO BP. Poinformował, że w 2004 r. pożyczył klientom indywidualnym na cele mieszkaniowe przeszło 5,3 mld zł. – To rekord w historii bankowości hipotecznej w Polsce – podkreśla bank. Rok wcześniej udzielił tego typu kredytów o wartości ponad 4,4 mld zł, a to oznacza przeszło 20-proc. wzrost akcji kredytowej.

Rzeczpospolita

Po pierwsze – wydajność, po drugie – wydajność, i po trzecie – wydajność – odpowiadał Jack Welch na pytanie, jak polscy biznesmeni mogą sobie radzić w zmieniających się warunkach. Jeden z najsłynniejszych menedżerów świata zachęcał szefów polskich firm, by byli zdecydowani, zarówno motywując ludzi do zwiększania wydajności, jak też zwalniając najsłabszych pracowników.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj wstępną wersję Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 – 2013, dokumentu niezbędnego dla otrzymania pieniędzy z UE. Aby Polska była zdolna do wykorzystania w tym czasie przeszło 70 mld euro pomocy, samorządy mają otrzymać dodatkowe kompetencje dziś przynależne władzom centralnym.

Na warszawskiej giełdzie nie widać końca korekty notowań. We wtorek na wartości traciły głównie banki i firmy telekomunikacyjne. Traciły również giełdy na świecie. Zdaniem analityków, sytuacja na polskim parkiecie będzie uzależniona od nastrojów za granicą.

W tym roku wyniki wielu firm giełdowych mogą ulec dość znacznym zmianom ze względu na obowiązek prowadzenia sprawozdawczości według międzynarodowych standardów rachunkowości. W wielu firmach wyniki będą niższe.

Wkrótce powstaną skuteczniejsze możliwości blokady rachunków inwestycyjnych w biurach maklerskich – wynika z projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Nie powtórzy się sytuacja sprzed roku, kiedy to spółka zamieszana w aferę na rynku kontraktów terminowych oczyściła konto z pieniędzy.

Sieć handlowa Media Markt zakończyła kampanię reklamową zimowej wyprzedaży, ale nie zrezygnowała z jej sloganu „Nie dla idiotów”. Jak informowała „Rz”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce, uznając, iż używane przez nią hasło może naruszać dobre obyczaje.

Gazeta Prawna

Nowością na rynku jest zjawisko przejmowania salonów dealerskich lub wręcz całych sieci sprzedaży przez importerów krajowych lub dystrybutorów działających w Europie. Czy oznacza to powolny zmierzch polskich dealerów, w większości słabszych finansowo od partnerów zachodnich?

Parkiet

Kontrolujący Pekao UniCredito Italiano może przejąć HVB, inwestora strategicznego BPH – to coraz częściej powtarzana pogłoska. Fuzja ta mogłaby oznaczać powstanie na polskim rynku bankowym potentata, któremu z trudem dorównywałby nawet PKO BP.