Zaskarżone przepisy o terminie zwrotu podatku, kara dla TP SA – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o terminach zwrotu podatku VAT. Chodzi o przepis pozwalający wydłużać termin zwrotu podatku praktycznie bez końca w przypadkach, w których urząd skarbowy bada, czy podatnik nie chce przypadkiem zwrotu wyłudzić.
Kilka milionów złotych kary dostanie zarząd TP SA, jeśli firma nadal będzie utrudniać konkurencji przełączanie użytkowników internetu – zapowiada prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Blisko 10 tys. byłych użytkowników Neostrady wciąż czeka na szybkie łącza z Netii.
Tych, którzy chcą w tym roku budować domy, czeka prawdziwy koszmar. Nie dość, że już teraz brakuje niektórych materiałów, to na dodatek nie sposób przewidzieć, ile pieniędzy pochłonie inwestycja, bo ceny rosną z tygodnia na tydzień. Cegły mogą podrożeć nawet o 100 proc.!
Rewolucja w sądach gospodarczych: procesy będą szybsze, ale wymagania stawiane przedsiębiorcom większe. Minister Zbigniew Ziobro zapowiada, że w ciągu roku tempo rozpatrywania spraw wzrośnie nawet o połowę.
Rzeczpospolita:
Inwestorzy giełdowi na całym świecie z zapartym tchem czekają na dzisiejszy komentarz prezesa amerykańskiego banku centralnego Fed. Pierwszy od czasu niedawnej giełdowej korekty.
Państwo nie zrezygnuje z kontroli nad największą firmą gazowniczą PGNiG, a jej najważniejsze zadania to budowa rurociągu przez Bałtyk do Skandynawii i portu, który umożliwi import skroplonego gazu statkami. Tak wynika z dokumentu „Polityka dla przemysłu gazu ziemnego”, który zaakceptował wczoraj rząd.
Piętnaście największych firm zanotowało prawie 40-proc. wzrost przychodów ze składek – wynika z podsumowania „Rz”. Nie oznacza to jednak, że Polacy nagle rzucili się do kupowania polis.
Pakiet Kluski wprowadza gorsze rozwiązania niż ustawa o swobodzie działalności gospodarczej uchwalona w 2004 r. – twierdzą eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Rejestracja firmy potrwa siedem dni, a kontrole wcale nie będą mniej uciążliwe.
Gazeta Prawna:
Ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w życie w styczniu. Emerytury i renty mają być corocznie waloryzowane od 2008 roku. Górnicy zachowają przywileje, ale rząd będzie ograniczać prawo do wcześniejszych emerytur. Gazeta Prawna rozmawia z wicepremierem Ludwikiem Dornem.
Z informacji, jakie Gazeta Prawna uzyskała w Ministerstwie Finansów, wynika, że już dziś specjalna ustawa doprecyzowująca zasady zwrotu podatku za samochody używane sprowadzone z UE powinna trafić do uzgodnień wewnątrzresortowych. Ustawa ta ma określić zasady ustalania wartości sprowadzonego samochodu, od której naliczana jest akcyza.
Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych będą mieli większą pewność otrzymania odszkodowania z polisy OC komunikacyjnego, bo wzrosną limity odpowiedzialności towarzystw. Gwarantuje to nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczyciele zapewniają, że nie wpłynie to na ceny polis.
Aż 18 mln pasażerów odprawią w tym roku krajowe lotniska. Połowę z nich przewiozą tanie linie lotnicze. 25 marca przewoźnicy powietrzni rozpoczynają letni sezon. Tanie linie przygotowały dodatkowe połączenia na 36 nowych trasach – nie tylko do miejscowości wypoczynkowych, ale także dla Polaków, którzy wakacje spędzą, pracując na Wyspach Brytyjskich.
Puls Biznesu:
PKP Intercity wypowiada wojnę przekupnym konduktorom. W spółce rusza program zero tolerancji dla łapówkarzy. Każdy pracownik przyłapany na braniu wziątek wyleci z dyscyplinarką, a sprawa trafi do prokuratury.
Centralną pozycją przedstawionego w poniedziałek tzw. pakietu Kluski miały być przepisy ograniczające prowadzenie w firmie więcej niż jednej kontroli w tym samym czasie. Okazuje się, że to tylko deklaracje, za którymi nie idą żadne konkrety. Przedstawiony przez premiera projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej nadal zawiera najbardziej kuriozalny przepis, pozwalający na prowadzenie kilku kontroli równolegle.
Puls Biznesu dotarł do opracowanego w Totalizatorze Sportowym wideoloteryjnego biznes planu na lata 2008-2012. Przez pięć lat na sam sprzęt państwowy gigant chce wyłożyć aż 1,93 mld zł! Z tego 1,8 mld zł pójdzie na kupno automatów. Co roku Totalizator chce kupować po 10 tys. maszyn, by na koniec 2012 r. mieć ich aż 50 tys.
Parkiet:
Gospodarka pędzi, a wzrost cen może się wymknąć spod kontroli, jeśli stopy procentowe pozostaną zbyt długo za niskie. Później trzeba będzie gwałtownie je podnosić. Wymykające się spod kontroli ceny produkcji i groźba dalszej zwyżki cen konsumpcyjnych to czynniki, które zdaniem ekonomistów mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do szybszych podwyżek stóp procentowych, niż do niedawna sądzono.
Choć czeskie władze zdecydowały, że kolejne akcje koncernu CEZ trafią na rynek kapitałowy, wciąż nie wiadomo, czy chodzi tylko o praską giełdę, czy może także o warszawski parkiet. Sprzedaży 7 proc. papierów CEZ-u ma dokonać – jak to określił czeski minister finansów Miroslav Kalousek – w „najkorzystniejszy sposób”.
Poniedziałkowe, gorsze od prognoz dane o cenach produkcji, to kolejny czynnik mogący świadczyć, że coraz trudniej utrzymać wysoki wzrost gospodarczy bez ryzyka wymknięcia się cen spod kontroli. Bez szybkich podwyżek stóp najpewniej się nie obejdzie.