AIB może przejąć oddziały BPH
Irlandzki bank Allied Irish (AIB) może przejąć niektóre spośród 200 oddziałów BPH, które na mocy porozumienia z polskim rządem zgodził się odsprzedać włoski UniCredit – sugerują we wtorek irlandzkie media.
Kluczowym czynnikiem będzie lokalizacja oddziałów BPH, które UniCredit wystawi na sprzedaż.
Sprzedaż 200 spośród 500 oddziałów BPH jest następstwem przejęcia przez UniCredit niemieckiego HVB – właściciela BPH w Polsce i obaw polskiego rządu związanych z monopolizacją rynku usług bankowych. UniCredit, który integruje operacje BPH z bankiem Pekao, którego sam jest właścicielem, w umowie z polskim rządem zgodził się odsprzedać część oddziałów i markę BPH.
AIB – drugi największy bank w Republice Irlandii działa w Polsce za pośrednictwem BZW-WBK i ma najmocniejszą pozycję rynkową w południowej i południowo-zachodniej Polsce. Prowadzi operacje w Irlandii, W. Brytanii, Polsce i USA.
Przedstawiciele banku, z którymi kontaktowała się irlandzka prasa odmówił skomentowania tych doniesień. W swojej strategii na terenie Irlandii, AIB nastawia się na szeroki zakres usług dla polskich imigrantów zarobkowych, których jest co najmniej 120 tys.
W 12 oddziałach banku można się porozumieć po polsku, a po polsku dostępna jest też internetowa strona banku.
Klienci AIB za pośrednictwem internetu mogą dokonywać transferów zarówno w euro jak i w złotówkach do sumy 5 tys. euro dziennie (lub ekwiwalentu w złotych). Opłaty za tego rodzaju transakcje są niższe niż tradycyjna metoda – wypełniania formularza w banku. Wcześniej AIB ogłosił, że w 2005 roku dokonał 60 tys. pieniężnych transferów do Polski wobec 6 tys. w 2003 roku.
Interia.pl, PAP