Analitycy: wkrótce stopy zostaną podniesione

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi na marcowym posiedzeniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale pierwsza podwyżka stóp procentowych możliwa jest już w kwietniu, po opublikowaniu projekcji inflacji, oceniają ekonomiści.

Agencja ISB przeprowadziła ankietę wśród 10 ekonomistów bankowych – żaden z nich nie oczekuje podwyżki stóp procentowych na marcowym posiedzeniu, które odbędzie się 27-28 marca.

– Uważamy, że pomimo zaostrzenia tonu wypowiedzi członków RPP z ubiegłego tygodnia, […] prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu jest niewielkie, gdyż RPP będzie chciała poczekać z decyzją o zacieśnieniu polityki pieniężnej przynajmniej do zapoznania się z wynikami kwietniowej projekcji inflacyjnej NBP – pisze Łukasz Tarnawa z banku PKO BP w raporcie. Tego samego zdania jest Dariusz Winek z banku BGŻ.

– Kluczowa jest bowiem perspektywa średniookresowego poziomu inflacji, o której można będzie więcej powiedzieć dopiero w kwietniu, kiedy opublikowana zostanie nowa projekcja inflacyjna – napisał ekonomista w raporcie.

W jego ocenie, ścieżka inflacyjna pozostanie obniżona w perspektywie 1-3 kwartałów. Podkreśla jednocześnie, że istotna będzie przede wszystkim sytuacja na rynku pracy.

-Jeżeli w drugiej połowie roku wzrost wydajności się obniży, a dynamika płac utrzyma się na obecnym wysokim poziomie lub nawet zacznie narastać na skutek dalszego zmniejszenia zasobów wolnej siły roboczej, podwyższa stóp będzie nieuchronna – pisze dalej.

Nora Szentivanyi z JP Morgan Chase ocenia, że prawdopodobieństwo, iż RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych już w kwietniu, wzrosło do 50 proc.

– Stąd spodziewamy się, że wydźwięk komunikatu po marcowym posiedzeniu będzie bardziej jastrzębi niż w poprzednich miesiącach – pisze w komunikacie.

Natomiast Maja Goettig z Banku BPH zauważa, że w marcowym komunikacie po posiedzeniu RPP rada odniesie się do dobrych danych makroekonomicznych.

– Szczególnie jeśli chodzi o utrzymujący się wzrost płac, ale na pewno zwróci też uwagę na wyższy od oczekiwań wzrost cen producentów (mogący sugerować narastającą już presję inflacyjną) – pisze w raporcie.

W lutym RPP postanowiła utrzymać w lutym stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, oczekując, że w krótkim okresie inflacja będzie „wyraźnie niższa” niż w styczniowej projekcji CPI, ale – podobnie jak przed miesiącem – podkreśliła, że ustabilizowanie inflacji na poziomie celu (2,5 proc. r/r) może jednak wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w połowie marca, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 0,3 proc. w porównaniu do stycznia, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 1,9 proc..

RPP zakończyła cykl obniżania stóp procentowych w lutym ub. roku. Od 1 marca 2006 roku główna stopa referencyjna wynosi 4,00 proc.

ISB, Onet.pl