Bank DnB NORD przejmie większościowy pakiet Banku BISE
Bank DnB NORD podpisał umowę kupna 76,28% akcji BISE z największymi udziałowcami tego banku – Crédit Coopératif i Agencją Rozwoju Przemysłu. Umowa jest warunkowa, wymaga uzyskania zgody Komisji Nadzoru Bankowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. DnB NORD skieruje też ofertę do akcjonariuszy mniejszościowych Banku BISE.
– Bank DnB NORD Polska był do tej pory bankiem korporacyjnym, obsługującym duże firmy. Nasza strategia zakładała też wejście w segment małych i średnich firm, a także bankowość detaliczną. Bank BISE idealnie pasuje do tej strategii. Transakcja z jednej strony uzupełni naszą ofertę, zaś z drugiej – pozwoli obu bankom na uzyskanie synergii i zwiększenie potencjału działania w obszarach, w których oba banki już dzisiaj są obecne – powiedział Jarosław Dąbrowski, prezes zarządu Banku DnB NORD Polska.
Bank DnB NORD Polska specjalizuje się w segmencie dużych i średnich przedsiębiorstw, oferuje produkty i usługi dla korporacji. Bank BISE obsługuje natomiast małe i średnie firmy, jednostki samorządu terytorialnego oraz klientów indywidualnych, ma sieć 45 oddziałów.
– Wejście w skład grupy bankowej DnB NORD daje szansę Bankowi BISE na bardziej dynamiczny rozwój. Wsparcie kapitałowe, którego oczekiwaliśmy po giełdowym debiucie, a które zapewni nam grupa DnB NORD będzie szybsze i pewniejsze. Rysuje przed bankiem perspektywę umocnienia w segmentach rynku obsługiwanych dotychczas przez BISE. Pozwoli także na wejście w nowe obszary działalności. Dla banku i jego klientów będzie to zdecydowany krok naprzód. Połączenie dotychczasowych dokonań Banku BISE z wiedzą i doświadczeniem nowego akcjonariusza zaowocują dynamicznym rozwojem banku i rynkowym sukcesem. Pozwolą także zaoferować nowe produkty i usługi – powiedział Włodzimierz Grudziński, prezes zarządu Banku BISE.
Po zamknięciu transakcji i uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń – najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku – rozpocznie się integracja obu banków. Cały proces integracji obu banków powinien się zakończyć do końca 2008 roku. Do tego czasu banki będą najprawdopodobniej działać pod dotychczasowymi markami.
Dzięki transakcji znacznie wzmocni się pozycja obu banków na polskim rynku, zwiększy się zasięg, oferta i potencjał kapitałowy. Według danych na koniec III kwartału 2006 r. aktywa obu banków wynoszą w sumie ponad 4,7 mld zł, zatrudnienie niemal tysiąc pracowników w 50 placówkach. Banki obsługiwać będą ponad 500 klientów korporacyjnych, prawie 6 tys. małych i średnich firm oraz niemal 35 tys. klientów indywidualnych, a także ponad tysiąc jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.