Co dziesiąta złotówka w złoto

Tak w skrócie można określić inwestowanie w złoto lokacyjne. Złoto, od wielu lat, uważane jest za najbezpieczniejszą lokatę kapitału. Dlatego też warto przynajmniej 10 – 15 % swoich oszczędności przeznaczyć na zakup tego kruszcu. I oczywiście nie chodzi tu o inwestowanie w złotą biżuterię, tylko o zakup złota lokacyjnego, czyli sztabek lokacyjnych i monet bulionowych.

Inwestycja w złoto to doskonałe zabezpieczenie kapitału przed giełdowym krachem, inflacją, kryzysem walutowym, oraz wszelkimi innymi zawirowaniami natury społecznej, politycznej i ekonomicznej. Na cenę tego metalu wpływają wydarzenia na świecie, od trzęsienia ziemi w Iranie po wojnę z międzynarodowym terroryzmem. To jedna z przyczyn, które powodują, że złoto od wielu lat utrzymuje wysoką wartość.

Bezpieczeństwo jakie zapewnia złoto jest związane z jego niezależnością od państwowych rządów i systemu finansowego. Jednocześnie napięcia geopolityczne, niepewność pozycji dolara oraz obawy o zyski na giełdzie ponownie zaczynają zwracać uwagę inwestorów na złoto.

Jednym ze sposobów lokowania swoich oszczędności w złoto są monety bulionowe. Jednocześnie są one swego rodzaju walutą wymienialną na całym świecie. Wszędzie, w każdym banku lub kantorze, można wymienić złotą monetę bulionową na dowolną walutę.

Czym są monety bulionowe?

Są to monety przeznaczone wyłącznie do celów lokacyjnych. Wybijane są za zgodą oficjalnych władz, z metali szlachetnych – głównie takich jak; złoto, srebro i platyna. Tym różnią się od monet kolekcjonerskich, że emituje się je w nieograniczonych z góry nakładach, z bardzo niską marżą, a ich cena uzależniona jest od ceny kruszcu z jakiego zostały wybite.

Inwestowanie w tego typu monety stało się niezwykle modne i opłacalne. Stanowią one dość ciekawą alternatywę wobec typowych sztabek lokacyjnych, gdyż w porównaniu z nimi osiągają zazwyczaj nieco większe ceny.

Do najbardziej znanych na świecie złotych monet bulionowych należą; emitowane w RPA Krugerrandy, kanadyjskie Liście Klonowe (Maple Leaf), australijskie Samorodki (Nugget) i amerykańskie 20-dolarówki. W Polsce do najczęściej spotykanych należą emitowane przez NBP złote monety, próby 999,9, z wizerunkiem orła bielika. Tak zwane „Bieliki” zawierają 1/10, 1/4, 1/2, oraz 1 uncję czystego złota. Pakowane są w specjalnie zabezpieczone plastikowe opakowania (tzw. CertiCard), do których dołączone są foliowane certyfikaty, zawierające dane techniczne monety oraz ich krótki opis.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, ceny monet bulionowych nie są stałe i zależą od cen złota na Giełdzie Londyńskiej. Łatwo je odsprzedać – cena zależy od wagi złota w nich zawartego. Mimo, że teoretycznie nie posiadają wartości kolekcjonerskiej to jednak praktyka wskazuje, że poszczególnie roczniki emisji różnią się ceną jaka oferują kupujący. Nie są to duże różnice, ale wskazują, że dla niektórych kupujących monety te mają pewną wartość kolekcjonerską.

Złote monety kolekcjonerskie

Od lat, nieprzerwanie są jedną z ulubionych na świecie form inwestowania. Ich wartość zależy nie tyle od ceny złota, co w większym stopniu od wartości kolekcjonerskiej. Nawet zyski rzędu 200 – 400 % w ciągu kilku lat nie dziwią. Tym różnią się od innych monet, że są produkowane w ściśle limitowanych seriach, beż możliwości wznowienia emisji.

Sztabki lokacyjne

Najbardziej popularną formą lokowania oszczędności w złocie są sztabki lokacyjne. Cieszące się największym zainteresowaniem i w relatywnie przystępnych cenach, są sztabki o gramaturze od 1 do 100 gram. Im większa waga sztabki tym mniejsza marża, co związane jest z tym, że do każdej ceny sztabki należy doliczyć koszt zaprojektowania i wyprodukowania stempla, koszty robocizny mennicy oraz marżę firmy sprzedającej złoto. Nasze produkty pochodzą z renomowanej szwajcarskiej Mennicy PAMP S.A. i honorowane są przez wszystkie liczące się instytucje finansowe i banki na świecie.

Obecnie złoto znowu pnie się w górę. Po majowej korekcie wartość uncji złota ponownie przekroczyła 600 USD. To sugeruje, że światowy kapitał znowu interesuje się tą formą inwestowania. Nie warto zostawać w tyle i lepiej kupić złoto teraz póki jest względnie tanie.

Sztabki kolekcjonerskie

Są rodzajem sztabek lokacyjnych, ale produkowane są jedynie w małych, limitowanych nakładach, przeznaczonych nie tylko dla inwestorów, ale również dla kolekcjonerów. Na ich wartość składa się obecna cena kruszcu oraz subiektywna wartość kolekcjonerska która z upływem lat wzrasta. Jest ona w sporej mierze uzależniona od nakładu sztabek oraz ich tematyki. Im niższy nakład sztabek kolekcjonerskich, tym mniejsza liczba osób może wejść w ich posiadanie i tym szybciej wzrasta ich wartość.

W Polsce najpopularniejszymi sztabkami kolekcjonerskimi są sztabki z serii: Poczet Władców Polski, z wizerunkami polskich monarchów. Na ten unikalny zbiór składają się sztabki różnej wagi i wielkości, dzięki czemu każdy może dopasować inwestycję do swoich możliwości.

Inwestuj i nie płać VAT-u!

Kupując złoto w Polsce, nie trzeba płacić VAT-u (Dz.U. Nr 27, poz. 268, zm. Nr 46, poz. 438, Nr 155, poz. 1 290, Nr 216, poz. 1 828). Złoto traktowane jest jako wartosć dewizowa. Na podstawie rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w rozdziale 13 zwalnia się od podatku od towarów i usług: (import) wartości dewizowe.

Artur Skoneczno