Co zamiast obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Ponad 11 milionów Polaków akceptuje ideę przeznaczenia części lub całości środków płaconych obecnie na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne na zapewnienie sobie prywatnych usług medycznych – wynika z badania TNS OBOP.

TNS OBOP zapytał Polaków, w jaki sposób, gdyby to od nich zależało, wykorzystaliby kwotę, którą płacą na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. 49 proc. osób nie zmieniłoby nic w tej kwestii i przeznaczyłoby składkę tylko na publiczne usługi medyczne, 32 proc. wydałoby te pieniądze częściowo na publiczne, a częściowo na prywatne usługi medyczne, a tylko 5 proc. zadeklarowało przeznaczenie całości składki tylko na usługi prywatne.

Przyjęcie rozwiązania uwzględniającego przeznaczenie przynajmniej części składki na prywatne usługi medyczne jest bardziej prawdopodobne wśród osób młodszych, pracujących zawodowo, lepiej sytuowanych i wykształconych oraz tych mieszkających w największych miastach.

Konkurencyjne rozwiązanie – ponoszenie dodatkowych wydatków na prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub zakup abonamentu na prywatne usługi medyczne niezależnie od płacenia obowiązkowej składki – może liczyć na akceptację niespełna 4 milionów mieszkańców Polski.