Coraz chętniej płacimy kartą

W ubiegłym roku wartość transakcji wykonanych polskimi kartami Visa wzrosła o 17,8 proc., do kwoty 22,2 mld euro. Wyraźnie szybciej, bo aż o 25,8 proc. zwiększyła się wartość transakcji bezgotówkowych, która w przeliczeniu osiągnęła poziom 3,8 mld euro.

Jeszcze szybciej rosła liczba transakcji bezgotówkowych (o ponad 30 proc.), co oznacza, że Polacy coraz częściej płacą kartą za drobne codzienne zakupy. W ubiegłym roku zrealizowano 136,4 mln transakcji, a łącznie z wypłatami z bankomatu było ich 429 mln. W Polsce udział płatności kartami Visa w całkowitej konsumpcji wynosi 3 proc., a w Europie jest to 9,9 proc.

Łącznie na naszym rynku funkcjonuje 10 mln kart z logo organizacji Visa. W ubiegłym roku najszybciej rozwijały się karty kredytowe Visa, ich liczba zwiększyła się o blisko 60 proc., do 1,3 mln. Wyzwaniem na rok bieżący jest dalszy wzrost udziału transakcji bezgotówkowych, zwiększenie dostępności kart kredytowych wśród masowych konsumentów oraz szybsze przechodzenie na karty z mikroprocesorem (w standardzie EMV).

Visa Europe (do której należy Polska) przewodzi w przechodzeniu z kart z paskiem magnetycznym na karty z wbudowanym mikroprocesorem. Pod koniec roku w krajach europejskich połowa kart będzie wyposażona w chip – poinformowała wczoraj Małgorzata O`Shaugnessy, dyrektor generalny Visa Europe w Polsce. Przoduje Wielka Brytania i Francja. Obecnie ten odsetek wynosi 33 proc. W Polsce dotychczas wydano około 60 tys. kart w nowym standardzie, ale pod koniec roku ta liczba powinna wzrosnąć do 200-300 tys. Karty z mikroprocesorem wydały dotychczas: PKO BP, BRE Bank, Kredyt Bank, a ostatnio dołączyły BZ WBK i Lukas Bank.

Monika Krześniak, Gazeta Prawna