Coraz częściej płacimy kartami Visa

Wyniki Visa International za 2003 r. wskazują na znaczny wzrost łącznej wartości transakcji dokonanych z użyciem kart tej organizacji na całym świecie. Obroty na karty Visa przekroczyły 2,9 biliona dolarów w porównaniu do 2,475 biliona dolarów w 2002 r. W ciągu samego tylko ostatniego kwartału ubiegłego roku wartość transakcji z kartami Visa osiągnęła 810 miliardów dolarów.

Łączne obroty na karty debetowe Visa wzrosły o 16,5 proc., osiągając poziom 1,4 biliona dolarów; wartość transakcji zawartych przy użyciu debetowych kart Visa Electron, bardzo popularnych w Polsce i w całym regionie Visa CEMEA (Europa Środkowa i  Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka) wzrosła o 22 proc. i osiągnęła 431 mld dolarów. Banki członkowskie Visa mogą już wybierać spośród 12 rodzajów kart debetowych i tym samym oferować klientom szeroki wybór rozwiązań umożliwiających wygodne i natychmiastowe płatności.

 

W strukturze obrotów dokonanych przy pomocy kart Visa na świecie transakcje bezgotówkowe, które są według organizacji najkorzystniejszą formą posługiwania się kartami płatniczymi, wyniosły 65 proc.

 

Łączna liczba kart systemu Visa osiągnęła na koniec 2003 r. prawie 1,3 mld. 

 

W kategorii kart typu „premium”, m.in. Visa Gold i Visa Platinum, wartość transakcji wzrosła o 10,8 proc. do poziomu 898,5 mld dolarów.

 

Liczba transakcji dokonanych z użyciem wszystkich kart Visa w zeszłym roku  wyniosła 38 mld, co oznacza wzrost o 12,3 proc. w stosunku do 2002 r.

 

Ogólnoświatowa sieć bankomatów przyjmujących karty Visa wzrosła do 877 tys. urządzeń; dzięki temu podróżujący za granicą posiadacze kart Visa mają łatwy dostęp do walut miejscowych.

 

Zakres akceptacji kart Visa uległ dalszemu rozszerzeniu, obejmując nowe rodzaje punktów handlowo-usługowych, takie jak bary szybkiej obsługi, czy też nowe rodzaje płatności związane np. z powtarzającymi się płatnościami. Podobnie, znaczne postępy osiągnięto we wprowadzaniu funkcji płatniczej Visa do nowych typów urządzeń, dzięki użyciu mikroprocesorowych kart bezstykowych oraz służącej do identyfikacji drogą radiową technologii RFID (Radio Frequency Identification).

 

W podziale geograficznym najszybciej rosły obroty w dwóch stosunkowo młodych obszarach działania organizacji Visa: region obejmujący Europę Środkową i Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę (CEMEA) odnotował wzrost o 33 proc., zaś region Ameryki Łacińskiej i Karaibów – 16 proc. Największe łączne obroty kartami Visa odnotował region Visa USA (1,1 biliona dolarów) oraz region Unii Europejskiej (943 mld dolarów).