Elektroniczne karty z NFZ dla wszystkich Polaków
Z informacji Gazety Prawnej wynika, że w ciągu dwóch najbliższych lat NFZ zamierza zakończyć budowę ogólnopolskiego Rejestru Usług Medycznych. W styczniu 2008 r. NFZ ogłosi przetargi na obsługę poszczególnych elementów systemu. W połowie roku do pacjentów trafią pierwsze elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak podaje dziennik, na początku karty posłużą do identyfikacji danych personalnych jej posiadacza. Umożliwi to na przykład umówienie się na wizytę do lekarza. Docelowo dzięki kartom pacjenci nie będą musieli się martwić, jaki dokument przedstawić, aby potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych. Na karcie znajdą się też na przykład dane związane z przepisywanymi lekami. NFZ uważa, że dzięki RUM wydatki na świadczenia zdrowotne będą lepiej kontrolowane. Ma to też ograniczać ich nadużywanie.
NFZ zapowiada, że tworząc ogólnopolski rejestr oprze się na doświadczeniach śląskiego oddziału NFZ. Tam elektroniczny RUM działa już od 2001 roku pod nazwą START. Na Śląsku ponad 5 mln ubezpieczonych w NFZ ma już własne karty ubezpieczenia zdrowotnego.
– Jest to karta chipowa, gdzie są zapisane dane osobowe jej posiadacza. Tylko jej posiadanie umożliwia korzystanie ze świadczenia zdrowotnego – mówi Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ.
Na podobnych zasadach ma działać ogólnopolski system RUM. Dzięki karcie NFZ będzie mógł identyfikować pacjenta, a na przykład szpital lub przychodnia potwierdzić fakt zgłoszenia się przez niego na wizytę. Dlatego czytniki kart początkowo będą tylko w rejestracjach placówek medycznych. Jednak, jak podkreśla Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki w NFZ, docelowo pojawią się też w gabinetach lekarskich.
NFZ zapowiada, że wydawanie kart pacjentom rozpocznie się już w połowie 2008 roku. W ciągu najbliższych dwóch lat stopniowo trafią do wszystkich osób ubezpieczonych w funduszu. Pacjent posiadający kartę nie będzie więc musiał przedstawiać w przychodni czy szpitalu żadnych dodatkowych dokumentów (np. ZUS RMUA) potwierdzających, że jest ubezpieczony w NFZ.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej.