Euro powyżej 4,04 PLN

RYNEK KRAJOWY

Nieudana próba wybicia kursu złotego w stosunku do euro poniżej poziomu 4,04, która została podjęta w poniedziałek wpłynęła na obraz rynku we wtorek. Nieco ostudzone zostały zapędy inwestorów, którzy przewidują kontynuację trendu umacniania się złotego. We wtorek strefa 4,04 również zadziałała jako wsparcie. Przy braku napływu poważniejszych informacji fundamentalnych istnieje duża szansa na utrzymanie się niskiej zmienności EUR/PLN.

Bardziej jako ciekawostkę niż poważny wskaźnik makroekonomiczny potraktowano wczoraj publikację indeksu PMI dla Polski. Wskaźnik ten obrazuje rozwój sektora produkcyjnego gospodarki i poziom powyżej 50 wskazuje na rozwój, natomiast poniżej 50 na regres. W przypadku Polski wartość PMI za grudzień wyniosła 48,3. Jednak reakcji kursu walut nie było, mimo, że odczyt ten jest pesymistyczny. Najniższe wskazania PMI dotyczyły nowych zamówień eksportowych oraz poziomu zapasów. W przypadku krajów zachodnich opublikowanie PMI, które znacząco różni się od prognozowanego, często jest w stanie wywołać duże ruchy na kursach walut.

Krótkoterminowa prognoza

Kurs EUR/PLN powinien podjąć kolejną próbę wybicia się poniżej 4,04. Pierwsze podejście było nieudane, ale skala odreagowania po nim na tyle słaba, iż istnieją spore szanse na powrót EUR/PLN do głównego trendu spadkowego. Wsparcie dla USD/PLN to 3,05 oraz 2,97.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

EUR/USD w bezruchu przed komunikatem Fed

Wtorek był 12 dniem z rzędu na rynku eurodolara, gdzie zakres zmian nie wykroczył poza 1,29-1,31. Nie oznacza to jednak, że na rynku panuje zmniejszona aktywność – rynek oczekuje na informacje i istnieją duże szanse, iż okres bezruchu zakończy się. W środę poznamy decyzję Fed o stopach procentowych. Wydaje się, iż nie będzie zaskoczenia i zobaczymy podwyżkę o 25 pkt bazowych, jednak komentarze przedstawicieli Fed mogą obudzić rynek ze snu.

Większą nerwowość widać na rynku jena. Posiedzenie krajów G7 i oczekiwana dyskusja na temat uelastycznienia w podejściu Chin do sztywnego kursu walutowego juana powoduje, iż kursowi USD/JPY udało się wzrosnąć aż do 104, co oznacza 2 proc. zwyżkę od momentu odbicia się poziomu 102. To dość silne odreagowanie i nie wydaje się, iż nawet w przypadku negatywnych dla jena informacji niedźwiedzie podejmą zdecydowaną próbę pokonania wsparcia na 102.

Z tendencją wzrostową mamy również do czynienia na parze USD/CHF, co oznacza osłabienie franka. Frank szwajcarski powinien podjąć w najbliższym czasie próbę przebicia 1.1970, obecnie najważniejszego oporu.

Krótkoterminowa prognoza

Najważniejszym poziomem wsparcia jest strefa 1,29-1,30. Poziomy oporu nie znajdują się wyżej, rynek znajduje się w bardzo wąskiej konsolidacji. Dopiero przebicie 1,3150 powinno dać sygnał do kupowania europejskiej waluty. Do czasu jego przebicia powinna się tam pojawiać wzmożona podaż euro.

Adam Łaganowski
Warszawska Grupa Inwestycyjna SA