Filie znikają
Nie tylko obcokrajowcy mają zamiar prowadzić w Polsce działalność transgraniczną. Pierwsze trzy krajowe banki zadeklarowały wyjście poza nasz kraj.
Do 75 zwiększyła się liczba banków, które zadeklarowały prowadzenie w Polsce działalności transgranicznej – poinformowała Komisja Nadzoru Bankowego. Polega ona na świadczeniu usług bankowych bez posiadania placówek na danym terenie. Taka możliwość pojawiła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
W pierwszych dwóch tygodniach ubiegłego miesiąca deklarację działania w Polsce złożyły austriacki Niederosterreichische Landesbank oraz węgierski OB Bank, należący do grupy Banca Intesa, jednej z największych instytucji kredytowych we Włoszech.
Nadzór bankowy podał, że trzy polskie banki zamierzają prowadzić działalność transgraniczną w innych państwach Unii Europejskiej. Chęć działania w trzech republikach bałtyckich zgłosił WestLB Bank Polska. Inny bank o niemieckim rodowodzie NordLB zadeklarował prowadzenie działalności w… Niemczech.
Trzeci polski bank, zgłaszający zamiar działania w innym państwie UE, to Millennium, który jako cel obrał sobie Francję. BM oddeleguje tam kilku pracowników, którzy przez dwa miesiące będą oferowali produkty banku mieszkającym tam Polakom. Według Agnieszki Zygo z biura prasowego banku, chodzi o „oszacowanie potencjału polskiej społeczności” we Francji. Millennium będzie współpracować z BCP France, lokalnym bankiem grupy BCP, którego główni klienci to zamieszkali we Francji Portugalczycy.
Z wczorajszej informacji KNB wynika, że holenderski ABN Amro będzie kolejną – po Svenska Handelsbanken i Dresdner Banku – instytucją, która zmieni status ze spółki akcyjnej w oddział. Dzięki temu zwiększą się m.in. możliwości udzielania kredytów. Pojawi się również możliwość tańszego finansowania działalności niż do tej pory. Wiarygodność kredytowa oddziału jest taka jak całego zagranicznego banku. W przypadku filii jest zwykle niższa. Przeniesienie działalności ABN Amro ze spółki akcyjnej do oddziału odbędzie się poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa bankowego.
Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się, by prezesem Lukas Banku został Maciej Witucki, od kilku lat związany z grupą Lukas. Aleksander Gudzowaty zaś dostał zgodę na posiadanie 50-66% akcji Banku Współpracy Europejskiej za pośrednictwem spółek zależnych Bartimpeksu i Cigny STU.
ŁUW, Parkiet