Fundusz luksemburski w ofercie Expandera

W oddziałach Expandera od dzisiaj dostępne są tytuły uczestnictwa funduszu World Investment Opportunities Funds SICAV (WIOF). Początkowo klienci Expandera będą mieć do dyspozycji dwa z ośmiu jego subfunduszy – WIOF Europejski Portfel i WIOF Amerykański Portfel. To jeden z pierwszych funduszy zagranicznych dostępnych na polskim rynku.

W ramach Europejskiego Portfela 65 proc. środków klienta inwestowane jest w akcje spółek europejskich, a 35 proc. w europejskie papiery dłużne. Amerykański Portfel zapewnia alokację środków klienta w takich samych proporcjach w amerykańskie papiery wartościowe.

Zarządzaniem aktywami WIOF zajmują się jednocześnie trzy firmy, co oznacza, że fundusz należy do kategorii multi-manager. Subfunduszem Portfel Europejski zarządzają AIG Global Investment Group Inc. oraz Unigestion. Nad częścią akcyjną Portfela Amerykańskiego czuwa firma Brandes Investment Partners.

Minimalna wpłata w przypadku obu portfeli wynosi 200 euro, 250 dolarów lub 850 zł. Przy czym Europejski Portfel denominowany jest w euro, a Amerykański Portfel w dolarach. Wpłaty w innych walutach zostaną przeliczone na walutę portfela po kursie międzybankowym.

Klient nie ponosi żadnych opłat za nabycie tytułów uczestnictwa subfunduszy. Dzięki temu jego oszczędności są od początku w całości inwestowane. Opłaty pobierane są natomiast za przedterminowe umorzenie tytułów uczestnictwa i wynoszą 2 proc. w pierwszym roku i 1 proc. w drugim roku utrzymywania inwestycji. Po 2 latach można bez żadnych kosztów wycofać środki.

Portfele – amerykański i europejski są subfunduszami WIOF SICAV zatem przenoszenie środków między nimi nie oznacza dla inwestora konieczności uiszczenia podatku od zysków kapitałowych. Pobierana jest natomiast 0,5-proc. opłata za konwersję i ewentualna opłata za przedterminowe umorzenie tytułów uczestnictwa.

Fundusz WIOF SICAV to oferta dla osób, które chcą lokować nawet niewielkie oszczędności walutowe w instrument o podwyższonym ryzyku i potencjalnie wyższej rentowności. Oferta rynkowa dla takich inwestorów jest bardzo wąska. Dostępne fundusze inwestują blisko 100 proc. aktywów w akcje co zniechęca bardziej ostrożnych klientów. Fundusze papierów dłużnych odstraszają wysokimi opłatami. Przeszkodą mogą być także progi wejścia najczęściej na poziomie 5000 dolarów lub euro – mówi Grzegorz Mielcarek, Dyrektor ds. Sprzedaży Produktów Inwestycyjnych w Expanderze.

Podstawowe informacje o funduszu:

Fundusz WIOF SIVAV (spółka akcyjna o zmiennym kapitale) został założony w roku 1999 w Luksemburgu przy współpracy firm zarządzających AIG Global Investment Group (grupa AIG), Unigestion i koordynatora marketingowego SFM Group. Aktywa funduszu to 75 mln dolarów. WIOF jest dystrybuowany w Czechach od roku 2000 i na Słowacji od roku 2002. W roku 2005 został zarejestrowany do dystrybucji w Polsce, na Łotwie, Słowenii i Cyprze. W skład WIOF wchodzą następujące subfundusze: Global Equity, US Capital Growth, European Equity, US Dollar International Bond, Balanced Euro, US Value Equity, American Portfolio i European Portfolio. W roku 2005 WIOF będzie zarejestrowany w 9 z 10 krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej (z wyjątkiem Malty). Bankiem depozytariuszem funduszu jest Dexia Banque Internationale w Luksemburgu, a polskim agentem płatności Bank Pekao SA.

AIG Global Investment Group (AIGGIG) skupia kilka międzynarodowych przedsiębiorstw zajmujących się doradztwem inwestycyjnym, zarządzaniem aktywami i marketingiem usług finansowych na całym świecie. AIGGIG to światowy lider w zakresie zarządzania aktywami oferujący produkty takie jak fundusze inwestycyjne (w tym produkty gwarantowane), fundusze typu hedge, private equity i inwestycje na rynku nieruchomości. Na dzień 31 grudnia 2004 r. aktywa zarządzane przez AIGGIG wyniosły 475 mld dolarów. Firma zatrudnia 1500 osób w 40 krajach.

Szwajcarska firma Unigestion to jeden z liderów na europejskim rynku funduszy typu hedge i private equity. Firma oferuje także strategie zarządzania tradycyjnymi typami aktywów jako uzupełnienie oferty produktów alternatywnych. Spółka jest w 77 proc. własnością zarządu, co gwarantuje jej niezależność i motywuje do osiągania dobrych wyników. Na koniec grudnia 2004 roku firma Unigestion zatrudniała 100 osób w Genewie, Paryżu, Londynie oraz na wyspie Geurnsey i w Jersey City (USA).

Brandes Investment Partners to amerykańska firma zajmująca się zarządzaniem aktywami. Od czasu swojego powstania w 1974 roku Brandes stosuje konserwatywną metodę doboru papierów wartościowych opracowaną przez Benjamina Grahama w 1930 roku, opierającą się na fundamentalnej wycenie spółek. Brandes był jedną z pierwszych firm, które zaoferowały fundusze inwestycyjne działające globalnie. W tej chwili firma zarządza aktywami 98 mld dolarów i zatrudnia 521 osób.

SFM Group to koordynator marketingowy WIOF SICAV z siedzibą w Luksemburgu. Spółka ma biura w pięciu krajach naszego regionu (Czechy, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Węgry) i specjalizuje się w tworzeniu produktów inwestycyjnych, strategii w dystrybucji, marketingu oraz administracji. Spółka tworzy produkty w partnerstwie z wiodącymi spółkami zarządzającymi aktywami (AIG, Unigestion, Brandes) w celu oferowania inwestorom najwyższego poziomu profesjonalnego zarządzania. Celem SFM Group jest wprowadzanie na rynki krajów tzw. Nowej Europy zintegrowanych i inteligentnie skonstruowanych produktów finansowych.