GUS: Klimat w budownictwie nadal pozytywny

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w czerwcu pozytywnie na poziomie zbliżonym do poprzedniego miesiąca. Wśród badanych przedsiębiorstw 25 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 19 proc. – jej pogorszenie (w maju odpowiednio 27 i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe jest oceniany pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Firmy sektora publicznego oceniają bieżący portfel zamówień znacznie lepiej niż przedsiębiorstwa prywatne. Prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest optymistyczna, dużo lepsza dla przedsiębiorstw publicznych niż prywatnych.

 

Oceny bieżącej i przyszłej produkcji budowlano-montażowej utrzymują się na poziomie zbliżonym do odpowiednich ocen z maja. Przedsiębiorstwa publiczne oceniają bieżącą i przyszłą produkcję dużo lepiej niż firmy prywatne.

 

Poprawia się wciąż trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Firmy publiczne jako jedyne oceniają swoją bieżącą sytuację finansową pozytywnie. W ciągu najbliższych trzech miesięcy przedsiębiorstwa przewidują dalszą poprawę swojej sytuacji finansowej. Dotyczy to przede wszystkim firm publicznych.

 

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują wzrost cen nieco wolniejszy niż przed miesiącem. Firmy prywatne prognozują większe tempo wzrostu cen niż przedsiębiorstwa publiczne. Przedsiębiorcy przewidują nieznaczny wzrost zatrudnienia w budownictwie. Dotyczy to firm sektora prywatnego. Jednostki sektora publicznego przewidują niewielkie redukcje zatrudnionych.

 

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, w czerwcu 1,8 proc. jednostek nie odczuwa jakichkolwiek barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (w czerwcu ub. roku – 1,7 proc.). Nadal największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 74 proc. przedsiębiorstw w czerwcu i w maju br., wobec 75 proc. w czerwcu ub. roku) oraz z niedostatecznym popytem (63 proc. badanych przedsiębiorstw w czerwcu br., wobec 68 proc. przed miesiącem i 76 proc. w czerwcu ub. roku). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z kosztami materiałów (34 proc. w czerwcu, 30 proc. w maju br., wobec 14 proc. w czerwcu ub. roku) oraz z kosztami finansowej obsługi działalności (45 proc. w czerwcu oraz maju br., wobec 40 proc. w czerwcu ub. roku).

 

W stosunku do popytu oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy około 22 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69 proc. jako wystarczające, a 9 proc. jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do ocen wyrażanych przed miesiącem i przed rokiem.