II EUROFORUM Konsultantów Funduszy Europejskich
W dniu 14stycznia 2005 r w hotelu Gromada Airport w Warszawie odbyło się zorganizowane przez STOWARZYSZENIE INICJATYW MENEDŻERSKICH INSTYTUT BIZNESU
II EUROFORUM
KONSULTANTÓW FUNDUSZY EUROPEJSKICH
którego tematem przewodnim była:
„Współpraca na rzecz rozwoju regionów – doświadczenia europejskie. Konsultant Funduszy Europejskich – zawód z przyszłością”.
„Mimo, że Europa jest jednym z najlepiej rozwiniętych regionów świata, nadal istnieją wyraźne różnice w dochodach i szansach pomiędzy 250 regionami Unii Europejskiej. Może być to wynikiem bardzo słabego rozwinięcia niektórych regionów, kryzysu gospodarczego lub peryferyjnego położenia regionu na terytorium UE. Polityka regionalna jest zarówno instrumentem finansowej solidarności jak i również silnym czynnikiem integracji ekonomicznej” /europa.eu.int/
Było to największe spotkanie niezależnych Konsultantów Funduszy Europejskich.
W spotkaniu wzięło udział ponad 200 specjalistów w dziedzinie funduszy UE
z całej Polski i Europy.
II EUROFORUM KFE było okazją do:
- Przekazania wiedzy i doświadczeń europejskich w zakresie wykorzystania funduszy na rzecz rozwoju regionów – Praktycy dla Praktyków.
- Budowania świadomości społecznej o roli i odpowiedzialności Konsultantów Funduszy Europejskich.
- Ukazania roli Konsultanta w aspekcie rozwoju społeczno-gospodarczego nowoczesnej Europy.
- Wymiany doświadczeń między Konsultantami KFE.
Integracja nowego środowiska zawodowego – Konsultantów Funduszy Europejskich.
Adresaci II EUROFORUM KFE
Bezpośrednimi adresatami EUROFORUM KFE są niezależni konsultanci pracujący w administracji samorządowej jak i w środowisku biznesu i otoczenia biznesu – zajmujący się, pozyskiwaniem środków finansowej pomocy z Unii Europejskiej.
Na szczególną uwagę zasługuje grupa skupiona wokół Programu KFE. Do chwili obecnej ponad 1200 osób było uczestnikiem intensywnych warsztatów i studiów podyplomowych zorganizowanych w ramach Programu KFE. Zostało nadanych ponad 400 akredytacji. W związku z coroczną procedurą weryfikacyjną blisko 250 Konsultantów KFE z całej Polski posiada aktualne akredytacje na dzień dzisiejszy.
Spotkanie zostało podzielone na IV bloki tematyczne a mianowicie:
BLOK I – Inauguracyjny Europa-Polska, Polska-Europa: współpraca na rzecz rozwoju regionów Wyzwania i zagrożenia rozwoju polityki regionalnej
BLOK II – Najlepsze Praktyki Europejskie dla samorządów
Rozwój regionów w aspekcie wykorzystania funduszy strukturalnych przez samorządy terytorialne.
BLOK III – Najlepsze Praktyki Europejskie dla NGO
Współpraca na rzecz rozwoju regionów w aspekcie wykorzystania funduszy strukturalnych przez organizacje pozarządowe, instytucje edukacyjne i kulturalne
BLOK IV – Prawny
Bezpieczne kształtowanie umów handlowych w świetle wspólnotowego i krajowego prawa konkurencji
BLOK V – Najlepsze Praktyki Europejskie dla MŚP
Współpraca na rzecz rozwoju regionów w aspekcie wykorzystania funduszy strukturalnych przez Małe i Średnie Przedsiębiorstwa. Rola instytucji umożliwiających współfinansowanie projektów Unii Europejskiej tj. Banku Rozwoju Eksportu (BRE Bank) z Warszawy.
Podczas konferencji prelekcje w zakresie efektywnego wykorzystywania funduszy UE dla potrzeb finansowania nowych inwestycji wygłosili zagraniczni specjaliści:
JAVIER CALVET (Hiszpania)
Prezes firmy econet, która jest czołową hiszpańską firmą konsultingową założoną w 1991 r. Zatrudnia ponad 40 konsultantów, którzy pracują w głównej siedzibie w Madrycie i oddziałach na terenie całej Hiszpanii. Oprócz działalności doradczej prowadzi portal na temat dotacji Ayudas.net. W 2001 r econet otworzył biuro konsultingowe w Austrii eurofinder econet, które prowadzi także portal Foerdermittel.com.
VITTORIO MACCHITELLA (Włochy)
Przedstawiciel UNIONCAMERE – Stowarzyszenia Izb Handlu, Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, które zrzesza 103 Izby Handlowe z terenu Włoch, a jego członkami jest 5 mln firm. UNIONCAMERE reprezentuje interesy swoich członków wobec rządu, a także w Unii Europejskiej oraz na płaszczyźnie międzynarodowej. Zadaniem UNIONCAMERE jest zwiększanie roli Izb Handlowych poprzez nowe usługi dla biznesu. W celu rozwijania swojej misji UNIONCAMERE stworzyło specjalistyczne agencje, a wśród nich Mediacamere, Asseforcamere i Uniontransportu, które zajmują pozyskiwaniem funduszy strukturalnych na rzecz zrzeszonych podmiotów.
DR HARALD LADICH (Austria)
Koordynator Projektów w firmie Regionalmanagement Burgenland GmbH (RMB), która zajmuje się doradztwem w zakresie zdobywania funduszy strukturalnych i prowadzenia projektów. Siedziba firmy znajduje się w Eisenstadt, w regionie Burgenland, który jako jedyny region w Austrii został objęty Celem 1 funduszy strukturalnych.
FREEK LAGERWEIJ (Holandia)
Starszy doradca w holenderskiej firmie PNO Consultants, która jest liderem w zakresie zdobywania funduszy
w Europie. Firma specjalizuje się w doradztwie w zakresie dotacji z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego. Zatrudnia 170 osób w dziewięciu biurach w Holandii, Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Firma prowadzi usługi konsultingowe zarówno dla małych jak i dużych firm, wyższych uczelni, instytutów badawczych i instytucji rządowych. Obok pośrednictwa w zdobywaniu funduszy, PNO oferuje także konsulting menedżerski dla firm oraz instytucji publicznych doradzając w zakresie informatyzacji, innowacji, technologii i strategii.
MARTIN DĺTĚ (Republica Czeska)
Prezes firmy Eurovision, jednej z najdynamiczniej rozwijających się firm konsultingowych w Czechach, działającej w obszarze doradztwa w zakresie przygotowania i zarządzania projektami UE i poradnictwa w zakresie rozwoju MŚP i zarządzania zasobami ludzkimi. EUROVISION oferuje swoje usługi organizacjom, które pragną inwestować w potencjał swojego personelu w celu maksymalizacji i optymalizacji działań swoich firm. EUROVISION kładzie duży nacisk na działania prowadzące do przepływu know-how i zwiększania rezultatów wynikających z programów dotyczących współpracy Europejskiej. Czeskie Ministerstwo Rolnictwa autoryzowało firmę EUROVISION do świadczenia usług i rozwoju projektów w ramach Programu SAPARD.
PARTNERAMI MERYTORYCZNYMI II EUROFORUM KFE były takie organizacje jak:
- Stowarzyszenie Izb Handlu, Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa UNIONCAMERE z Włoch wraz ze swymi agencjami: MEDIACAMERE (działająca w obszarze ICT, komunikacji i strategii lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego), ASSEFORCAMERE (działające w obszarze mediów i promocji) oraz UNIONTRANSPORTI (działający w obszarze infrastruktury, transportu i logistyki).
- RMB Regionalmanagement Burgenland GmbH z Austrii,
- PNO Consultants największa europejska firma specjalizująca się w doradztwie w zakresie dotacji
z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego.
II EUROFORUM KFE było okazją do zaprezentowania Kodeksu Dobrej Praktyki (KDP) – dokumentu dedykowanego nowej grupy zawodowej – Konsultantom Funduszy Europejskich, który stwarza ramy ich działania na rynku, reguluje zasady postępowania i wskazuje ważne normy etyczne.
Podczas II EUROFORUM KFE odbyła się specjalna konferencja prasowa dla wszystkich reprezentantów mediów, podczas której dziennikarze reprezentujący różnego typu media uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania w zakresie problematyki europejskiej i funduszy UE. Obecni byli reprezentanci prasy, radia i telewizji jak również portali internetowych współpracujący aktywnie z Instytutem Biznesu.
Podczas konferencji obradował OKRĄGŁY STÓŁ EUROPY
Przy Okrągłym Stole prowadzona była dyskusja pt.: „Konsultant Funduszy Europejskich – zawód
z przyszłością”, której celem było zbudowanie świadomości społecznej o roli i odpowiedzialności Konsultantów Funduszy Europejskich, za rozwój społeczno-gospodarczy nowoczesnej Europy.
W dyskusji wzięli udział przedstawiciele polskich i zagranicznych instytucji związanych z tematyką integracji europejskich oraz uczestnicy II EUROFORUM KFE.
W dyskusji Okrągłego Stołu aktywnie uczestniczyli:
prof. Jerzy Babiak Przewodniczący Rady Akredytacyjnej Programu KLE, Freek Lagerweij z PNO Consultants z Holandii, dr Waldemar Sługocki, Jarosław Fordoński z-ca dyrektora ds. Transakcji Handlowych BRE Banku -dr Harald Ladisch, Adam Szamański od 3lat aktywny Konsultant Funduszy Europejskich, Leszek Bajda, Wojciech Jabłoński z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego,
Janusz Turski, Krzysztof Olek -Dyrektor Zarządzający Instytutu Biznesu, Javier Calvet, Alicja Makowska -Teresa Kubas –Hul.
Uczestnicy obrad mieli okazję do:
wymiana poglądów i opinii odnośnie nowego przyszłościowego zawodu konsultanta Funduszy Europejskich.
zapoznanie się z doświadczeniami ekspertów zagranicznych
Podczas obrad Okrągłego Stołu podejmowano takie zagadnienia jak:
konieczność zbudowania sieci konsultantów integrującej nowe środowiska, cele m wzmocnienia
i usprawnienia ich pracy jako niezależny doradca konieczność dziedzinie funduszy UE
konieczność powołania organizacji Samorządu Konsultantów Funduszy Europejskich
konieczność ustawicznego podnoszenia poziomu wiedzy i jej poszerzania przez Konsultantów Funduszy Europejskich
potrzeba określenia standardów formalnych i prawnych pracy Konsultanta Funduszy Europejskich
w postaci zwartego jednego dokumentu – Kodeksu Dobrej Praktyki
Już dziś zapraszamy na III EUROFORUM KFE zaplanowane na styczeń 2006r. Dołożymy wszelkich starań, aby było ono równie owocne jak tegoroczne spotkanie niezależnych Konsultantów Funduszy Europejskich.