Jak oszczędzać na podatku Belki
Inwestujesz? Unikaj podatku od zysków kapitałowych. Jeśli to niemożliwe postaraj się przynajmniej odroczyć jego płatność. Na rynku jest kilka możliwości oszczędzania na Belce. Warto się im przyjrzeć.
1. W oddziałach niektórych banków dostępne są polisy na życie i dożycie, które mają konstrukcję identyczną jak lokaty bankowe. Miminalna wpłata to z reguły 1000 lub 5000 zł. Po 6 lub 12 miesiącach otrzymujemy świadczenie ubezpieczeniowe np. o 6 proc. wyższe niż składka, którą wpłaciliśmy. Zysk nie będzie pomniejszony o podatek.
2. Inwestując na giełdzie możemy sporo oszczędzić na podatku sprzedając akcje… ze stratą. Fiskus pozwala nawet przez kolejnych 5 lat pomniejszać zysk wypracowany na giełdzie poniesioną stratą. W ten sposób, odpowiednio manipulując „pulą” strat do odliczenia, możemy corocznie zmniejszać swoje zobowiązania wobec fiskusa.
3. Możliwość uniknięcia podatku Belki dają oczywiście Indywidualne Konta Emerytalne. To jednak „zabawa” dla cierpliwych – trzeba oszczędzać przynajmniej 5 lat (niekoniecznie następujących po sobie), a środki wolno wycofać dopiero na emeryturze. Jeśli jednak oszczędzamy wystarczająco długo zyski z ulgi podatkowej mogą być znaczne.
4. Przerzucając pieniądze z jednego funduszu do drugiego płacimy podatek Belki od ewentualnego zysku. Możemy tego uniknąć korzystając ze specjalnych programów oszczędnościowych opartych na wielu funduszach. W tym przypadku, podatek płacimy dopiero w momencie wypłaty pieniędzy – nieważne jak często wcześniej dokonywaliśmy konwersji między funduszami. W ten sposób można zrealizować spore oszczędności.
5. Na polskim rynku już za kilka tygodni pojawią się luksemburskie fundusze inwestycyjne. Większość z nich ma formę funduszy parasolowych (SICAV). Na przykład Franklin Templeton – lider na światowym rynku funduszy – zamierza w tym roku zaoferować aż 44 fundusze przykryte parasolem. Konwersje między takimi funduszami są wolne od podatku. Musimy się natomiast liczyć z ewentualnymi prowizjami.
?. W Polsce nie ma jeszcze jasności co do podatku przy przeprowadzkach w ramach „parasola”. Pewnie dlatego powstał na razie tylko jeden taki fundusz (stworzył do Skarbiec dla Fortis Banku). Gdy korzyść podatkowa zostanie potwierdzona przez fiskusa możemy oczekiwać przykrywania przez TFI swoich funduszy parasolami.
Maciej Kossowski