Jak zarządzać ryzykiem przy kredytowaniu nierchomości (konferencja)

Od kilku lat mamy do czynienia z systematycznym i coraz większym wzrostem wartości udzielanych przez banki kredytów mieszkaniowych. W ciągu pierwszego półrocza br. udział kredytów mieszkaniowych w zobowiązaniach ogółem gospodarstw domowych wzrósł z 23,3 proc. na koniec ubiegłego roku do ponad 25 proc. na koniec czerwca 2003r. Szacuje się, iż portfel kredytów hipotecznych wynosi obecnie ok. 30 mld zł. Eksperci oceniają, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat wzrośnie on nawet 10-krotnie, zbliżając się znacznie do średniego standardu europejskiego wartości PKB.

Dla osiągnięcia takiego rezultatu muszą być spełnione określone warunki prawne, ekonomiczne i funkcjonalne. Jednym z tych warunków jest umiejętne zarządzanie ryzykiem przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, ubezpieczające kredyty hipoteczne. A jednym z elementów zarządzania ryzykiem jest ocena wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu hipotecznego.

Spoczywający na bankach obowiązek pogłębionej analizy wartości nieruchomości i czynników ryzyka (wynikających z Rekomendacji J Nadzoru Bankowego i Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad tworzenia rezerw celowych), jest przyczyną podjęcia prac przez działający przy Związku Banków Polskich Komitet ds. Finansowania Nieruchomości nad ogólnodostępnym systemem bazy danych cen transakcyjnych. Banki działające w ramach Komitetu postanowiły wdrożyć system oparty o funkcjonujące już rozwiązania.

System Analiz i Monitorowania Rynku Nieruchomości (AMRON) jest uniwersalnym systemem pozwalającym oceniać i analizować wartość nieruchomości zarówno w trakcie procedury udzielania kredytu jak i jego trwania. Dostępność systemu, wystandaryzowanie informacji o nieruchomościach oraz szeroka współpraca z dysponentami danych o rynku nieruchomości przyczyni się do obniżenia ryzyka kredytowego i pozwoli na obniżenie kosztów działalności kredytowej.

W tym celu Komitet ds. Finansowania Nieruchomości przy Związku Banków Polskich, we współpracy z przedstawicielami  Urzędem Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Narodowym Bankiem Polskim, Szkolą Główną Handlową, Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Menedżerów Zarządzania Ryzykiem (PRMIA), US Mortgage Banks Association, Freddie Mac, Fannie Mae, Urban Institute iAmerican Real Estate and Urban Economic Association (AREUEA) organizuje międzynarodową konferencję poświęconą narzędziom oceny ryzyka kredytowego w oparciu o wystandaryzowane bazy informacyjne.

Celem konferencji jest przedstawienie doświadczeń innych krajów w wykorzystywaniu baz informacyjnych do zarządzania ryzykiem oraz zaprezentowanie pracownikom sektora finansowego koncepcji projektu AMRON i możliwości wykorzystywania danych generowanych przez system celem analizy ryzyka portfela kredytowego, jako warunku dalszego dynamicznego rozwoju finansowania nieruchomości i wprowadzania innowacji w postaci rynku wtórnego wierzytelności hipotecznych i funduszy nieruchomości. W konferencji wezmą udział międzynarodowi eksperci zarządzania ryzykiem, kierownictwo polskich banków, oficerowie kredytowi i zarządzający ryzykiem kredytowym w polskich bankach, towarzystwa ubezpieczeniowe, organy nadzoru rynków finansowych oraz rzeczoznawcy majątkowi.

Konferencja odbędzie się w dniach 9 – 10 grudnia 2003 r. w budynku Ministerstwa Skarbu w Warszawie (ul. Krucza 36/Wspólna 6). Więcej informacji: www.zbp.pl/komitety/kfn/index.php