Kredyt Bank i Warta mają wspólną ofertę

Ci, którzy zdecydują się na wzięcie kredytu hipotecznego w Kredyt Banku, bardzo szybko odczują – i to pozytywnie – efekt synergii wynikający z połączenia oferty banku i ubezpieczyciela, czyli Warty.

Ubezpieczenie jest częścią oferty hipotecznej banków. Budowa przez Kredyt Bank wspólnej platformy produktowej z Wartą jeszcze bardziej zwiąże kredyt z polisą. Kredyt Bank zdecydował, że Warta będzie jedynym partnerem dostarczającym produkty ubezpieczeniowe majątkowe i życiowe dedykowane konkretnym ofertom, nie tylko kredytom hipotecznym.

A jest się o co bić, ponieważ rynek hipoteczny wciąż wykazuje tendencje wzrostowe.

– Prognozy, że rynek kredytowania budownictwa będzie rósł w tempie 23 proc. rocznie okazały się… niedoszacowane. Już w I półroczu 2005 r. rynek wzrósł o 17 proc. Spodziewamy się, że wysoka dynamika wzrostu będzie się utrzymywać w ciągu najbliższych – być może nawet pięciu kolejnych – lat – uważa Jarosław Przybysz z Kredyt Banku.

Bank spodziewa się, że zdoła wyrwać spory kawałek z tego tortu. Pomocna może okazać się ścisła współpraca z Wartą.

Ta strategia musi jednak opierać się na konkretnych rozwiązaniach. Kredyt Bank i Warta już mają wspólne propozycje dla potencjalnych kredytobiorców.

– Opracowaliśmy specjalną ofertę ubezpieczenia na życie spłaty kredytu mieszkaniowego. Chodzi o to, by klient oraz bank mieli pewność, że losowy przypadek np. śmierć lub powstanie inwalidztwa osoby zaciągającej kredyt , nie sprawi, iż kredyt nie zostanie spłacony. Ubezpieczenie to włączone jest do kredytu. Suma ubezpieczenia odpowiada wysokości aktualnego zadłużenia, wynikającego z umowy kredytu mieszkaniowego, zgodnie z przyjętym przez bank i klienta harmonogramem spłat, więc maleje wraz ze spłatą kredytu. Dla samego klienta wymierną korzyścią jest to, że nie ponosi on kosztów tego ubezpieczenia – tłumaczy Artur Kamiński, dyrektor biura bancassurance w Warcie.

Inną, nie mniej atrakcyjną możliwością zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie. Takie zabezpieczenie w chwili obecnej jest standardowym wymogiem banków. W tym przypadku klient ma do wyboru ubezpieczenie WARTA MIESZKANIE lub WARTA DOM SERWIS, dotyczące aktualnie zamieszkiwanego domu bądź mieszkania lub specjalnie przygotowane z myślą o potrzebach tego typu kredytobiorców ubezpieczenie WARTA DOM W BUDOWIE. Jego konstrukcja uwzględnia wszystkie etapy budowy własnego mieszkania, począwszy od podjęcia decyzji o jego budowie lub zakupie (tzw. stan zero), poprzez jego rozbudowę czy modernizację, a skończywszy na wyposażaniu i wykańczaniu. Dzięki założeniu pewnego stanu początkowego oraz końcowego inwestycji stawka za ubezpieczenie uwzględnia postęp prac budowlanych. Istotnym atutem jest również możliwość rozłożenia spłaty składki za ubezpieczenie na raty i dostosowania jej terminów do spłaty rat kredytu. Koszt ubezpieczenia nie jest wysoki, klient nie powinien nawet go odczuć. Szacujemy, że roczny koszt polisy wyniesie średnio 100 zł – mówi Ewa Dołowy, ekspert w biurze ubezpieczeń indywidualnych i samochodowych Warty.

Aktualnie, w ramach trwającej kampanii, klienci, którzy do końca roku podpiszą z Kredyt Bankiem umowę kredytową, otrzymują 25-proc. zniżkę na zakup ubezpieczenia mieszkaniowego, a jeśli dodatkowo posiadają w tym banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy Ekstrakonto – mogą skorzystać z dodatkowej, również 25 proc. zniżki.

To tylko część przygotowywanej wspólnej oferty Kredyt Banku i Warty, jednak najważniejsza z punktu widzenia kredytobiorcy pożyczającego na mieszkanie czy dom.

– Warto również zauważyć, że w przypadku kredytów hipotecznych oferty też będą się między sobą różniły. Powodem jest swego rodzaju segmentacja klientów – kredytobiorców. Inne warunki zaproponujemy klientom z grupy o niższym ryzyku kredytowym, inne pozostałym – mówi Jarosław Przybysz.

Podstawową ofertą hipoteczną Kredyt Banku jest kredyt mieszkaniowy. Do 15 grudnia 2005 r. bank nie pobiera prowizji za przyznanie kredytu, a jego oprocentowanie we frankach szwajcarskich wynosi obecnie 1,69 proc.

Kredyt Bank daje też możliwość skredytowania nawet 100 proc. wartości inwestycji, a okres kredytowania wydłużył do 30 lat. Cechą charakterystyczną kredytu jest też brak opłaty za rozpatrzenie wniosku i za przewalutowanie kredytu z waluty na złote oraz zaliczenie do wkładu własnego środków pieniężnych przewidywanych do zgromadzenia w okresie realizacji inwestycji.

Jednym kredytem można zarazem sfinansować kilka celów realizowanych w ramach inwestycji, zaś wcześniejsza spłata reszty zobowiązania nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Aż do 50 proc. kredytu może być też rozliczone bez konieczności przedstawiania faktur.

Z kolei pożyczka hipoteczna Ambicja udzielana jest na dowolny cel do kwoty 300 tys. zł i na maksymalny okres 15 lat. Wystarczy, że klient jest posiadaczem nieruchomości, na której ustanowiona zostanie hipoteka.

Paweł Zielewski, Puls Biznesu