Modne karty płatnicze
Według najnowszych światowych trendów nie wystarcza już, że karta płatnicza oferuje swojemu posiadaczowi atrakcyjne parametry finansowe. Te na rozwiniętych rynkach oferują wszyscy wydawcy kart. Karta musi przede wszystkim podobać się swojemu posiadaczowi. Szczególnie w modzie są karty, które przykuwają zainteresowanie innych: karty przezroczyste lub karty ze ściętym rogiem.
Karta więźniem bankomatu
Główną cechą każdej karty płatniczej jest to, że możemy z niej korzystać w sklepach (płacąc w terminalach POS) oraz w bankomatach. Karta musi więc zostać bezbłędnie obsłużona w dowolnym terminalu lub bankomacie na świecie.
Niestety właśnie to ogranicza wydawców kart i producentów, którzy przy produkcji kart muszą stosować bardzo rygorystyczne normy organizacji płatniczych. Jest to jednak konieczne, by posiadacz karty mógł z niej dowolnie korzystać na całym świecie.
Normy, które musi spełnić każda karta, powodują, że stworzenie karty o oryginalnym wyglądzie jest bardzo trudne. Pozostawiają one producentom kart tylko niewielki margines, który mogą kreatywnie wykorzystać, do stworzenia indywidualnych projektów. Oczywiście pomimo ograniczeń producentom udaje się stworzyć indywidualne i nowatorskie projekty.
Zaprojektowanie i produkcja karty płatniczej to proces trwający nierzadko wiele miesięcy. W przypadku kart chipowych cały proces może trwać nawet ponad rok. Ilości pracy włożonej w końcowy efekt powoduje, że wiele kart to prawdziwe działa sztuki wyróżniające się wśród szarej i odtwórczej większości.
Przezroczystość dla studentów
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, producentom kart udało się stworzyć karty o przezroczystym wyglądzie. Karta taka jest wykonana ze specjalnego plastiku o odpowiedniej wytrzymałości, który jednocześnie nie przepuszcza promieniowania podczerwonego (wykorzystywanego w bankomatach do sprawdzania autentyczności kart).
Pierwsze karty przezroczyste pojawiły się już kilka lat temu. Firma Gemplus producent kart płatniczych wypuściła w 2001 roku całą serie przezroczystych kart chipowych inspirowanych motywami techno. Obecnie karty przezroczyste oferują już wszyscy wielcy producenci kart na świecie.
Po kilku latach oczekiwania pierwsze tego rodzaju karty pojawiły się też w Polsce. W październiku 2004 roku PKO Bank Polski wydał pierwszą przezroczystą kartę na polskim rynku. Była to skierowana do studentów karta Visa Electron Student. Producentem karty była fińska firma Setec.
Studenci są grupą, w dotarciu do której banki chętnie wykorzystują karty o atrakcyjnym wyglądzie. Indywidualny design karty czyni kartę bardziej atrakcyjną w oczach młodych klientów, którzy pragną by wszystko co ich otacza było po prostu „cool”.
Na zakupy
Inną grupą, która szczególnie zwraca uwagę na wygląd swojej karty, są kobiety. To głównie do kobiet została skierowana druga wydana na polskim rynku karta przezroczysta. Kartę tą wydały wspólnie Eurobank i magazyn Avanti.
Avanti to wydawany przez Agorę magazyn dla kobiet. Jego motywem przewodnim są zakupy: odzieży, kosmetyków i innych towarów. Karta wydana wraz z Eurobankiem jest przede wszystkim kartą rabatową. Wraz z promocją karty wystartował program rabatowy, dzięki któremu posiadaczki karty mogą uzyskiwać 5-10% rabaty w uczestniczących w nim sklepach.
Karta kosztuje 19 zł i może ją otrzymać każda osoba (także mężczyzna), która pojawi się ze specjalnym kuponem zamieszczonym w magazynie Avanti w oddziale Eurobanku. Posiadacz karty otrzyma także bezpłatne konto w Eurobanku, z którego środki będzie mógł wypłacać za pomocą tejże karty.
Już niedługo kolejne banki wydadzą w naszym kraju karty przezroczyste. Niektóre z banków interesują się już wydaniem kart o jeszcze dziwniejszych kształtach. Kilka banków poważnie zastanawia się nad wydaniem np. karty typu mc2.
Mc2 = karta
Karty mc2 są obecnie wydawane w większości krajów o rozwiniętym rynku kart płatniczych. Cechą tej karty jest to, że ma ona zaokrąglony jeden z rogów. Zaokrąglenie powoduje, że karta ma specyficzny i przyciągający wzrok wygląd. Karta mieści się w specyfikacji karty płatniczej i bez problemu można korzystać z niej w bankomatach i terminalach POS. Kształt karty mc2 został zastrzeżony i obecnie może on być wykorzystywany tylko w produkcji kart organizacji MasterCard.
Na rynek brytyjski i australijski karty mc2 pierwsza wprowadziła firma Virgin Money. W bardzo skutecznej kampanii reklamowej użyła ona hasła reklamowego: Give your plastic the surgery it´s always needed (Zrób swojej karcie operacje, której zawsze potrzebowała). W reklamówkach wykorzystano motyw operacji, podczas której stara karta traci jeden z boków. Przekaz ten został powiązany z informacją o znacznym obniżeniu oprocentowani karty w stosunku do konkurencji. Kampania w Wielkiej Brytanii i Australii odniosła wielki sukces, który mierzony był w setkach tysięcy wydawanych kart.
W Irlandii jeden z banków postanowił kartę typu mc2 wykorzystać przy tworzeniu produktu dla studentów. Podobnie jest w innych krajach, gdzie banki decydują na wykorzystanie mc2 przy tworzeniu kart dla młodzieży. Karta o kształcie mc2 może być wykonana z przezroczystego plastiku, jak i takiego, który nie przepuszcza światła.
Małe karty
Większa ingerencja w kształt karty powoduje, że przestaje ona być akceptowana przez bankomaty i inne urządzenia, w których dokonuje się płatności poprzez wprowadzenie całej karty. Aby zaoferować klientom karty o atrakcyjnym wyglądzie i funkcjonalności, a przy okazji uchronić ich przed problemami związanymi z niemożnością korzystania z bankomatów, banki postanowiły wydawać specjalne karty dodatkowe do tradycyjnych kart.
Karta dodatkowa może mieć bardzo dziwny kształt, bowiem służyć będzie jedynie do płatności w terminalach w punktach handlowych. Zaś do wypłat z bankomatów klient będzie wykorzystywał zwykłą kartę. Obie karty mają ten sam numer i obie obciążają ten sam rachunek.
Mini-karta ma rozmiar połowy tradycyjnej karty płatniczej. Posiada zwyczajny pasek magnetyczny, który pozwala na płacenie tą karta w terminalach. Rozmiar karty powoduje, że idealnie nadaje się jako breloczek do kluczy. Banki zachęcają do noszenia karty wraz z kluczami, zapewniając pakiet ubezpieczeniowy, który wyłącza odpowiedzialność klienta w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. W Europie Visa zaprezentował także mini-karty wyposażone w chip.
Mini-karty są już wydawane w kilkunastu krajach na świecie. Ich wytwarzanie nie nastręcza też żadnych problemów producentom kart. Dotychczas jednak żaden z naszych banków nie zdecydował się na wydanie takiej karty.
Płać zdjęciem z wakacji
Visa w USA poszła jeszcze krok dalej w dostosowaniu wyglądu karty do gustu jej posiadacza. Wraz z firmą Serverside Graphics zaoferuje swoim bankom członkowskim możliwość wydawania kart płatniczych zaprojektowanych przez samych klientów. Klienci banków, które wdrożą tą technologię, będą mogli umieścić na awersie karty własne fotografie lub inne wybrane obrazy.
Dotychczas banki, także te w Polsce, umieszczały na kartach niewielkie zdjęcia posiadaczy. Służyło to przede wszystkim bezpieczeństwu korzystania z takiej karty. Zdjęcia te są jednak raczej słabej jakości, a poza tym po dłuższym użytkowaniu karty ulegają ścieraniu.
Visa stworzyła specjalna technologię, dzięki której jakość każdej karty wyprodukowanej w oparciu o zdjęcie, będzie taka sama jak zwyczajnej karty. Klienci na karcie będę mogli umieszczać zrobione przez siebie zdjęcia lub też skorzystać z bogatej bazy gotowych obrazów. Wdrożenie tej technologii nastąpi za kilka miesięcy, a ten fakt otworzy zupełnie nowy rozdział w zakresie projektowania i produkcji kart płatniczych.
Chipowa rewolucja
Największą jednak zmianę w wyglądzie karty spowoduje masowe wprowadzanie kart z chipem. Karty te w pierwszym okresie czasu będą wyposażone zarówno w chip jak i w pasek magnetyczny. W momencie gdy większości terminali będzie już akceptować karty chipowe, z karty zacznie znikać powoli pasek magnetyczny.
Karty chipowe to przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Karty te są niemożliwe do skopiowania, a wszystkie transakcje dokonywane taką kartą są potwierdzane kodem PIN.
Pierwsze karty chipowe zostały wydane w Polsce w 1999 roku. Obecnie wydaje je już kilka banków m.in. Kredyt Bank i BRE Bank. Kolejne banki szykują się do wprowadzenia takich kart na duża salę już w 2005 roku.
Podsumowanie
Karty płatnicze na naszych oczach przestają być tylko kawałkiem plastiku, a stają się odzwierciedleniem gustów i upodobań swoich posiadaczy. Banki oferują coraz to nowe typy kart, od kart przezroczystych poczynając, a na mini-kartach kończąc. Najbardziej rewolucyjne wydaje się jednak projektowanie kart przez samych posiadaczy.
Powoli ogólny trend uatrakcyjniania wyglądu kart dociera także do Polski. Już wkrótce kolejne banki zaczną wydawać karty przezroczyste. Karty tego rodzaju, choć już się pojawiły, to nadal posiadają ogromny marketingowy potencjał. Nie ma wątpliwości, że także karty mc2 i mini-karty zawitają w niedługim czasie do Polski.