Na czym można było zarobić?

Wiele spółek życiowych zebrało w ciągu trzech kwartałów 2003 r. składkę przypisaną brutto znacznie większą niż w analogicznym okresie roku 2002. W zależności od towarzystwa wzrost przypisu pochodził przede wszystkim z ubezpieczeń na życie lub ubezpieczeń na życie z funduszem inwestycyjnym.

Dzięki produktom połączonym z funduszem inwestycyjnym 9-krotny wzrost odnotował Nationwide. Podstawową ofertę towarzystwa stanowią produkty inwestycyjne, grupujące fundusze różnych, nawet kilkunastu, zewnętrznych TFI, z minimalną częścią ochronną, czyli polisy typu unit-linked. Wzrost przychodów osiągnięty został głównie dzięki sprzedaży polis o składce jednorazowej: PIN-Lokata i Multi-Inwestor-Lokata, na które klienci wpłacają średnio 25 tys. zł.

W polisach typu unit-linked ochrona jest minimalna. Odsetek na ubezpieczenie, który jest pobierany z funduszu, w zasadzie nie przekracza 0,1 proc. Ponieważ jednak nadal jest to rodzaj ubezpieczenia na życie, produkt ten gwarantuje pewne korzyści podatkowe. Zryczałtowany podatek od dochodów kapitałowych jest naliczany dopiero w momencie wypłaty.

Innym towarzystwem, które zanotowało bardzo znaczny wzrost przypisu składki, jest Allianz. W tym przypadku spółka zawdzięcza swój wzrost ubezpieczeniom na życie z funduszem inwestycyjnym. Najpopularniejsze okazało się ubezpieczenie Specjalnie dla Ciebie. Klient może dowolnie ustalać proporcje między ochroną ubezpieczeniową a inwestycją. Składki regularne oraz składki doraźne lokowane są w trzech funduszach zarządzanych przez Allianz, które różnią się od siebie stopniem ryzyka, a tym samym spodziewanym zyskiem.

W mijającym roku wiele towarzystw wprowadziło na rynek nowe produkty. Amplico Life poszerzyło swoją ofertę o ubezpieczenie Nadzieja, które posiada trzy warianty różniące się między sobą wysokością składki i otrzymywanych świadczeń. W przypadku zdiagnozowania u klienta nowotworu złośliwego polisa zapewni mu środki na podjęcie natychmiastowej walki z chorobą. Dodatkowe umowy do wybranych, indywidualnych i uniwersalnych ubezpieczeń na życie pojawiły się w ofercie Commercial Union. Polisa Na Zdrowie dotyczy wypłaty świadczenia szpitalnego, natomiast umowa Na Wypadek ubezpiecza od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Szereg zmian w ubezpieczeniu posagowym wprowadziło Generali. Polisa została wzbogacona o trzy umowy dodatkowe: na wypadek poważnego zachorowania dziecka, na wypadek pobytu dziecka w szpitalu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem oraz na wypadek pobytu dziecka w szpitalu spowodowanego chorobą.

ING Nationale-Nederlanden oraz ING TFI zdecydowały się w 2003 r. wprowadzić wspólny program systematycznego oszczędzania Emerytura z Lwem. Program został całkowicie oparty na inwestowaniu w fundusz inwestycyjny oraz jednostki typu C. Klient deklaruje miesięczną składkę (od 150 do 1 tys. zł), którą zobowiązuje się płacić przez 5 lat. W momencie przystąpienia do programu pobierana jest jednorazowa opłata dystrybucyjna, która wynosi od 150 do 857 zł.

Deutsche Bank 24 wprowadził do swojej oferty we współpracy z Gerlingiem grupowe ubezpieczenie na życie. Z kolei Credit Suisse Life&Pensions wspólnie z Fortis Bankiem przygotował posagowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym zaopatrzenia dzieci. Polisę Lepsze Jutro Dziecka mogą nabyć wyłącznie posiadacze kont osobistych Fortis Banku. Składka opłacana jest w Fortis Banku na podstawie stałego zlecenia z rachunku osobistego posiadacza ubezpieczenia. Środki pochodzące z części inwestycyjnej składki są lokowane w jednostkach ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego zarządzanego przez Fortis Securities.

Mimo że nadal nie widać większych oznak ożywienia na rynku ubezpieczeniowy, towarzystwa stale poszerzają swoją ofertę o nowe produkty, mając nadzieję, że okres stagnacji niedługo minie. Lepiej być przygotowanym zawczasu.

Gazeta Finansowa