Najwięcej akcji w OFE PZU „Złota Jesień”
Analizy Online
Wartość akcji zgromadzonych w portfelach funduszy emerytalnych w końcu kwietnia przekroczyła 16 mld PLN. Oznacza to wzrost wobec stanu na koniec pierwszego kwartału o +1,1 proc. (+178 mln PLN). Znacznie szybciej, bo o +4,6 proc. rosły udziały w spółkach notowanych na giełdach zagranicznych. Łączna wartość tej klasy aktywów wyniosła ponad 290 mln PLN, czyli przekroczyła poziom 1,8 proc. wartości akcji ogółem.
Udział akcji w aktywach funduszy emerytalnych wyniósł na koniec kwietnia 31,6 proc. To drugi z rzędu miesiąc, niekorzystnej dla papierów udziałowych, zmiany struktury inwestycji. W podobnym zakresie spadł również średni (liczony na bazie średniej arytmetycznej) udział akcji w portfelach OFE. Oznacza to, że zmiany alokacji w przypadku największych funduszy były zbliżone do zmian, które dokonali zarządzający mniejszymi podmiotami. Na zmniejszenie udziału akcji nie zdecydowali się zarządzający 6 funduszami, a w największym stopniu (o +170 punktów bazowych) wzrosło znaczenie papierów udziałowych w aktywach OFE Pocztylion. Największą ekspozycją na rynek akcji (34,2 proc.) może się w kwietniu poszczycić zarządzający z PZU „Złota Jesień”. Największym sceptykiem co do przyszłej koniunktury, po raz trzeci z rzędu, pozostają zarządzający z Polsatu (28,3 proc.).
Warto podkreślić, że gdy spojrzymy na zmiany w poziomie zaangażowania w akcje z dłuższej perspektywy to okaże się, że mniej więcej od września mamy do czynienia z rzeczywistą stabilizacją udziału akcji w portfelach funduszy w dość wąskim zakresie 30,0-32,5 proc. Oznacza to, że od ponad pół roku zarządzający utrzymują wiarę w trwałość wzrostów cen spółek na dość wysokim, z historycznego punktu widzenia, poziomie.
Kwiecień był kolejnym, piątym już miesiącem, spadku udziału funduszy emerytalnych w kapitalizacji polskiej giełdy. Według naszych szacunków udział akcji znajdujących się w portfelach OFE w relacji do wartości rynkowej wszystkich spółek wyniósł 7,7 proc.
Kwiecień był czwartym miesiącem z rzędu, w którym występowała przewaga podaży względem generowanego przez OFE popytu. Tym razem zarządzający funduszami emerytalnymi decydowali się na sprzedaż akcji o wartości –110 mln PLN. Według naszych szacunków na przewagę zakupów nad wyprzedażą papierów z portfela zdecydowało się zaledwie 4 zarządzających. Nie było w nich żadnego podmiotu z grona 4 największych funduszy.