Nie będzie inwazji funduszy z Luksemburga
Po 1 maja nasz rynek nie zostanie zdominowany przez fundusze inwestycyjne zarejestrowane poza Polską, np. w Luksemburgu – uważają specjaliści z Pioneer Pekao TFI. – W dużych krajach należących do UE udział funduszy zagranicznych nie przekracza z reguły 5 proc. sprzedaży i tak może być także w Polsce – mówi Daniel Kingsbury z Pioneer Investments. Jego zdaniem, dzięki akcesji nastąpi jednak jakościowa i ilościowa poprawa na rynku funduszy.
W pierwszym przypadku chodzi o poszerzenie palety dostępnych produktów np. o fundusze specjalizujące się w określonych sektorach czy typach spółek. Poprawa ilościowa to oczywiście wzrost aktywów. Na ten rok Pioneer Pekao TFI prognozuje go na poziomie 20-proc. z obecnych 35 do ok. 40 mld zł.
Jak bardzo aktywa mogą wzrosnąć w dalszej perspektywie ? – Sky is the limit (ogranicza na tylko niebo) – mówi Daniel Kingsbury. – W Polsce na jednego mieszkańca przypada 208 euro zainwestowane w funduszach podczas, gdy np. we Francji jesto to ok. 14 tys., a w USA blisko 21 tys. euro – przypomina.
Zmieniać się będzie także struktura inwestycji. Już teraz Polacy coraz chętniej inwestują w aktywa obarczone wyższym ryzykiem, lecz dające szansę osiągnięcia wyższej stopy zwrotu. W latach 2002 – 2003 udział funduszy z mniejszym lub większym udziałem akcji wzrósł z 12 do 30 proc. ogółu aktywów – głównie kosztem funduszy bezpiecznych (obligacji i rynku pieniężnego). Taka konwersja oszczędności musi cieszyć dystrybutorów funduszy, którzy przy sprzedaży funduszy akcji pobierają wyższe opłaty.
W tym rosnącym i zmieniającym się rynku Pioneer Pekao chce mieć jak największy udział. Na koniec marca jego 15 funduszy zagospodarowało 31 proc. „tortu” co daje mu pierwszą pozycję przed PKO/Credit Suisse (13,4 proc.) i ING (12,6 proc.). Przy czym – jak podkreśla prezes Pioneer Pekao Zbigniew Jagiełło – aktywa funduszy firmy rosną szybciej niż rynek. W tym roku wszystkie polskie fundusze urosły o 6 proc., a Pioneer Pekao wypracował 10-proc. przyrost aktywów.
Plany na ten rok to przede wszystkim nowe fundusze. Jeszcze w tym miesiącu ruszy Pioneer Akcji Europejskich, a do końca roku dwa kolejne fundusze. Poszerzanie oferty ogranicza na razie brak nowej ustawy o funduszach inwestycyjnych – zostanie ona uchwalona być może w tym miesiącu.
Pioneer Peakao chce także aktywnie uczestniczyć w tworzeniu i oferowaniu Indywidualnych Kont Emerytalnych, które z kolei powinny być dostępne z początkiem czerwca 2004 r. Prezes Pioneera nie podziela jednak optymizmu rządu co do popularności tej nowej, wolnej od podatku Belki formy oszczędzania na emeryturę.
– Szacuję, że z IKE skorzysta ok. 20 proc. z miliona osób obecnie inwestujących w fundusze i być może część posiadaczy polis na życie. Z pewnością będzie to jednak znacznie mniej niż 1,5 – 3 mln uczestników, o których wspomina rząd – powiedział Zbigniew Jagiełło.
Maciej Kossowski