Obligacje nieco mniej rentowne
Od 1 marca w ofercie Ministerstwa Finansów znajdą się nowe emisje obligacji dwu-, cztero-, pięcio- i dziesięcioletnich. Oprocentowanie najpopularniejszych wśród inwestorów indywidualnych dwulatek uległo zmianie i dla marcowych DOS0307 wynosi 5,4 proc. w skali roku, czyli 11,09 proc. po dwóch latach. Dzięki prostej konstrukcji papiery te pozwalają z góry określić zysk po zakończeniu całej inwestycji. Dla DOS0307 wyniesie on 11,09 zł od jednej obligacji (przed opodatkowaniem).
Do obligacji oszczędnościowych należą oprócz dwulatek papiery cztero- i dziesięcioletnie. W marcu Minister Finansów zaoferuje czterolatki COI0309, których oprocentowanie wyniesie 5,7 proc. w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym (suma 4 proc. inflacji i 1,7 proc. marży). W kolejnych okresach oprocentowanie czterolatek obliczane będzie na podstawie wskaźnika inflacji i stałej marży określonej dla emisji marcowej na poziomie 3 proc. . Odsetki z takiej inwestycji wypłacane będą oszczędzającym po zakończeniu każdego, rocznego okresu odsetkowego.
Marcowe dziesięciolatki EDO0315 przyniosą inwestorom 6 proc. zysku w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie tych papierów, podobnie jak w przypadku obligacji czteroletnich, jest zmienne – indeksowane inflacją (oprocentowanie obliczane jest poprzez zsumowanie rocznej inflacji oraz marży). W pierwszym okresie marża dla obligacji EDO wyniesie 2 proc. , a w kolejnych, dziewięciu – 3 proc. . Odsetki od papierów dziesięcioletnich podlegają kapitalizacji, a ich wypłata następuje jednorazowo w momencie ich wykupu, czyli dokładnie po 10 latach od rozpoczęcia oszczędzania.
Istotną zaletą EDO jest możliwość ich nabycia w ramach programu Indywidualnych Kont Emerytalnych. Zakup tych papierów w ramach Konta IKE – Obligacje, przy zachowaniu określonych w ustawie warunków pozwala uchronić inwestorów przed 19 proc. podatkiem od zysków kapitałowych.
Papiery dziesięcioletnie podobnie jak wszystkie pozostałe obligacje oszczędnościowe można przedstawić do przedterminowego wykupu. W przypadku takiej operacji z narosłych odsetek potrącana jest kwota w wysokości 1zł od każdej obligacji. Wyjątkiem jest wypłata lub wypłata transferowa w ramach Konta IKE – Obligacje, gdyż w takim przypadku Klient otrzymuje całą należną kwotę.
W ofercie Ministerstwa Finansów kierowanej do klientów indywidualnych obok papierów oszczędnościowych znajdują się obligacje rynkowe: trzy- i pięcioletnie. Papiery te są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obligacje rynkowe mogą kupować rezydenci i nierezydenci będący osobami fizycznymi lub osobami prawnymi oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, z wyłączeniem podmiotów finansowych.
Trzylatki TZ0208 z oprocentowaniem 6,62 proc. w skali roku w pierwszym, półrocznym okresie odsetkowym, są najlepiej oprocentowanymi papierami w aktualnej ofercie Ministra Finansów. Inwestorzy mogą je nabywać do 30 kwietnia br.
Regularny dostęp do osiąganych zysków zapewniają również obligacje pięcioletnie (odsetki od rynkowych SP wypłacane są po zakończeniu każdego rocznego okresu odsetkowego). Od początku marca w ofercie Ministerstwa Finansów dostępne będą nowe emisje obligacji pięcioletnich SP0310. Ich oprocentowanie jest niezmienne przez cały okres inwestycyjny i dla SP0310 wynosi 5,5 proc. .