Obligacje: w PKO BP lepiej niż na giełdzie?

Już od dzisiaj indywidualni inwestorzy mogą kupować obligacje skarbowe nowej emisji: dwu-, cztero- i pięcioletnie. Emitent obligacji podwyższył w czerwcu oprocentowanie detalicznych dwulatek do 6,7 proc. (w maju 6,25 proc.). Na wyższy zysk mogą również liczyć klienci, którzy w czerwcu zdecydują się na zakup obligacji czteroletnich. Oprocentowanie COI0608 w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wyniesie 6,8 proc.

 

Gwarancją stałego 7-proc. zysku w skali roku będzie inwestycja w czerwcowe SP0609. Cena emisyjna giełdowych pięciolatek będzie niższa od nominału i wyniesie 98,90zł, czyli zysk nabywców obligacji powiększy dyskonto w wysokości 1,10 zł. W czerwcowej ofercie Ministerstwa Finansów znajdują się także obligacje trzyletnie TZ0507, które w pierwszym okresie odsetkowym przyniosą zysk 5,92 proc. w skali roku.

 

Sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych prowadzi PKO Bank Polski w 922 Punktach Sprzedaży Obligacji – w 887 placówkach PKO BP i 35 Punktach Obsługi Klienta Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Klienci mogą kupować obligacje także przez Internet.

 

Wysoki zysk zapewnia także zakup obligacji bezpośrednia na giełdzie. Rentowność obligacji o terminie wykupu 2 lata wynosi ok. 7,6 proc., a 5 lat prawie 7,7 proc. (2. czerwca 2004 r.). By je nabyć trzeba mieć rachunek w biurze maklerskim (prowadzenie ok. 50 zł rocznie). Dodatkowym kosztem dla inwestora będzie prowizja maklerska ok. 0,5 proc. W takiej sytuacji bardziej opłaca się inwestowanie w obligacje oszczędnościowe (szczególnie jeśli kwota inwestycji nie jest duża).