Ochrona przed skutkami wakacyjnych nieszczęść

Przed wyjazdem na urlop za granicę trzeba zabrać z sobą formularz E-111, by w razie potrzeby zapewnić sobie nieodpłatną pomoc lekarską. Ale nie warto też oszczędzać na dodatkowych polisach, zwłaszcza że poza ubezpieczeniem zdrowotnym i NNW wiążą się z nim inne ochrony przydatne w podróży.

Rezygnacja z wyjazdu

Wyjazdy zagraniczne najczęściej planujemy na długo przed terminem urlopu. Może więc się zdarzyć, że z przyczyn od nas niezależnych będziemy musieli zrezygnować z wypoczynku.

Na taką okoliczność służy, coraz bardziej popularne wśród klientów, ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej. Zapewnia ono zwrot kosztów w przypadku zajścia nieprzewidzianego zdarzenia, jakim jest np. nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego, członka jego rodziny, utrata pracy itp.

Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu, bo zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że może on zostać zniszczony, gdzieś się zawieruszyć albo paść łupem złodziei. Ochrona może dotyczyć utraty całego bagażu lub jego części. Polisa zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy ubezpieczony utraci bagaż w wypadku pojazdu, którym się porusza, gdy zostanie on ukradziony, zniszczony lub zginie wskutek pożaru lub innych zdarzeń losowych.

Nie liczmy jednak na to, że towarzystwo entuzjastycznie zwróci za zaginione kosztowności, kamerę wideo, laptop, telefon komórkowy. Niestety, wypłaty świadczeń z tego tytułu są symboliczne i w standardowych ubezpieczeniach zwykle nie przekraczają kwoty kilkuset złotych.

Warto też pomyśleć tak przed wyjazdem na wypoczynek w kraju, jak i za granicę o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, które chroni przed roszczeniami osób trzecich za szkody na osobie lub mieniu. Jeśli zdarzy się na przykład, że zaprószymy ogień w pokoju hotelowym, uszkodzimy wypożyczony w Hiszpanii sprzęt turystyczny, nie będziemy musieli płacić za szkody z własnej kieszeni, lecz zrobi to w naszym imieniu ubezpieczyciel.

Propozycje niektórych towarzystw

Ubezpieczeniami turystycznymi zajmuje się większość towarzystw majątkowych, a kilka specjalizuje się w tych usługach. Zaliczają się do nich m.in. Warta, Allianz, Generali, PZU. Chcąc ułatwić obsługę klientów i zapewnić im szeroki zakres ochrony, niektórzy ubezpieczyciele oferują specjalne pakiety turystyczne, które są znacznie tańsze niż zakup każdej polisy osobno.

I tak np. TUiR Warta osobom wyjeżdżającym w podróż zagraniczną lub krajową proponuje polisę Warta Travel, w ramach której można ubezpieczyć nie tylko koszty leczenia za granicą, następstw nieszczęśliwych wypadków czy bagaż podróżny, ale także odpowiedzialność cywilną i koszty odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej. W zależności od charakteru wyjazdu polisa może być rozszerzona o ryzyko amatorskiego uprawiania narciarstwa wodnego, sportów ekstremalnych, chorób tropikalnych itp.

W podróży zagranicznej Warta Travel gwarantuje zwrot kosztów leczenia nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków. Suma ubezpieczenia, stanowiąca górną granicę odpowiedzialności Warty, uzgadniana jest z klientem i może wynosić od 10 tys. do nawet 100 tys. euro. W przypadku leczenia w granicach sumy ubezpieczenia określonej w umowie następuje realizacja płatności lub refundacja poniesionych kosztów. Ponadto polisa obejmuje wypłatę świadczenia z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków oraz zorganizowanie pomocy w ramach assistane Standard.

Z kolei TU Allianz przygotowało dla klientów polisę turystyczną Globtroter, połączoną z usługami assistance, dzięki czemu ubezpieczeni mogą liczyć na całodobową fachową obsługę telefoniczną Centrum Operacyjnego Allianz. W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy w podróży (assistance) towarzystwo zapewnia różnorodnie świadczenia. Globtroter obejmuje pomoc medyczną, w tym m.in.: badania lekarskie, pobyt w szpitalu, transport medyczny, konsultacje lekarskie. Pokrycie związanych z tym kosztów jest bezgotówkowe.

Natomiast STU Ergo Hestia proponuje dla osób wyjeżdżających za granicę pakiet Hestia Podróże w trzech wariantach: podstawowym – Holiday Basic, rozszerzonym – Holiday Charter oraz pełnym – Holiday Charter Plus. Różnią się one wysokością sumy ubezpieczenia kosztów leczenia oraz doborem innych ryzyk, np. ubezpieczenia NNW, bagażu, OC, kosztów przerwania podróży.

Ważne przy wyborze polisy

Przy wyborze polisy trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, wysokość sumy gwarancyjnej, co jest szczególnie istotne przy ubezpieczeniu kosztów leczenia. Specjaliści przestrzegają, że niskie sumy mogą okazać się za granicą niewystarczające, a po wyczerpaniu ich limitu resztę kosztów klient będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Radzą, by raczej na tym nie oszczędzać, gdyż różnica między dobrą a byle jaką polisą wynosi najwyżej kilkanaście złotych przy 2-tygodniowym pobycie. Przy wyjeździe z biurem podróży koniecznie trzeba sprawdzić, na jaką sumę zostaliśmy ubezpieczeni. Jeśli jest zbyt niska, warto wykupić dodatkową polisę we własnym zakresie.

Istotny jest zakres wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa oraz możliwość zawarcia dodatkowych umów rozszerzających zakres ubezpieczenia podstawowego, co jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sporty.

Cena polisy zależy też od sumy ubezpieczenia oraz kraju, do którego wyjeżdżamy na urlop. Na przykład ubezpieczenie kosztów leczenia najtańsze jest w Europie i krajach śródziemnomorskich. Do drugiego obszaru towarzystwa zaliczają zazwyczaj Stany Zjednoczone, Kanadę i Japonię, a do trzeciego – pozostałe kraje świata.

Oczywiście na wysokość składki wpływ ma także czas przebywania za granicą. Umowę ubezpieczenia można zawrzeć na okres od jednego dnia do roku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pobyt się nie przedłuży, lepiej wykupić polisę na zapas, gdyż po wygaśnięciu umowy towarzystwo nie chroni już klienta.

Janina Barańska, Gazeta Prawna