Opłaciły się inwestycje w akcje małych polskich spółek
Czerwcowa koniunktura na krajowym rynku kapitałowym upływała pod znakiem wzrostów cen instrumentów, zarówno w segmencie papierów dłużnych, jak i papierów udziałowych. Najlepiej wypadły inwestycje w akcje polskich spółek. Wzrost cen akcji i obligacji na zagranicznych rynkach został ponownie zneutralizowany umacniającym się złotym.
Ranking Analizy Online dotyczący czerwcowych wyników funduszy przyniósł dwie zmiany wśród funduszy uzyskujących w swoich grupach najwyższe oceny w długim horyzoncie. W rankingach krótkoterminowych zadebiutowały dwa nowe fundusze: SEB 5 – Obligacji Skarbowych oraz Pioneer Obligacji Europejskich Plus.
Po raz drugi z rzędu z giełdową koniunkturą najlepiej poradził sobie zarządzający funduszem DWS Top25 Małych Spółek, którego jednostka zanotowała wzrost o 2,83 proc. Słabość segmentu średnich spółek najlepiej widać na przykładzie funduszu Arka Akcji, w którego portfelu znajduje się sporo papierów z indeksu MIDWIG, choć i tak zarządzającym należą się słowa uznania za wypracowanie symbolicznego zysku (0,42 proc.) wobec straty indeksu. Średnia stopa zwrotu funduszy w grupie akcji polskich wyniosła 1,71 proc.
Wzrosty cen akcji można było również obserwować na zagranicznych parkietach. Niestety, zyski ze wzrostu cen akcji zostały praktycznie w całości zniwelowane przez umacniającego się złotego (2,5 proc. wobec EUR i 1,5 proc. wobec USD). W efekcie średnia stopa zwrotu wyniosła minus 0,06 proc., a zyski przyniosły trzy fundusze. Najlepiej z nich wypadł DWS Top50 Europa, którego jednostka w skali miesiąca zwiększyła wartość o 0,59 proc.
Niekorzystne dla zagranicznych inwestycji relacje na rynku walutowym były przyczyną spadku wartości jednostek wszystkich funduszy zagranicznych papierów dłużnych. Najlepszy z tego grona, Pioneer Obligacji Dolarowych Plus, osiągnął stopę zwrotu na poziomie minus 0,7 proc., mimo że w ujęciu dolarowym jego jednostka wzrosła o 0,88 proc. Generalnie w skali miesiąca gorzej wypadały fundusze lokujące środki w obligacje denominowane w EUR, choć najsłabszy wynik również należy do funduszu dolarowego – oceniaja specjaliści Analizy Online. Przeciętnie jednostka funduszy z grupy zagranicznych papierów dłużnych traciła na wartości 1,86 proc.
Polski rynek papierów dłużnych pozostawał przez cały czerwiec w trendzie wzrostowym. W zasadzie bez echa pozostała decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych. Indeks Rynku Obligacji Skarbowych, stanowiący benchmark dla funduszy z grupy polskich papierów dłużnych, zyskał w okresie rozliczeniowym 0,55 proc. Lepiej wypadły inwestycje w papiery z długiego końca krzywej: indeks mierzący koniunkturę w segmencie papierów o 10-letnim terminie do wykupu zyskał 0,79 proc. Wśród funduszy polskich papierów dłużnych najlepszy wynik uzyskał Pioneer Obligacji Skarbowych, którego jednostka wzrosła o 0,59 proc. Był to jednocześnie jedyny przypadek pokonania benchmarku w grupie funduszy polskich papierów dłużnych. Średnia zmiana wartości jednostki w grupie wyniosła 0,35 proc. Wśród funduszy rynku pieniężnego, podobnie jak przed miesiącem, najlepiej wypadł najmłodszy fundusz w grupie – Skarbiec Gotówkowy. Jego jednostka zyskała w czerwcu 0,52 proc. i podobnie jak wśród funduszy papierów dłużnych, był to jedyny przypadek pokonania stopy referencyjnej. Średnia stopa zwrotu w grupie wyniosła 0,39 proc., a benchmark zyskał 0,47 proc. To drugi najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
Dobra koniunktura na rynku papierów dłużnych oraz wzrosty cen największych spółek na giełdzie sprawiły, że wszystkie fundusze realizujące mieszaną politykę inwestycyjną osiągnęły dodatnie stopy zwrotu. Najlepszy wynik – 1,7 proc. – wypracowali zarządzający funduszem Warta Beta. Średnia stopa zwrotu wyniosła 1,05 proc., a benchmark dla grupy zyskał 1,25 proc.
Nieco gorzej od funduszy z grupy mieszanych wypadły w czerwcu inwestycje w fundusze stabilnego wzrostu. Najlepszy wynik wypracował zarządzający funduszem DWS Emerytalny, którego jednostka zyskała w ciągu miesiąca 1,29 proc., przy średniej zmianie wartości jednostki w grupie na poziomie 0,75 proc. To trzeci z rzędu miesiąc, w którym fundusz stabilnego wzrostu z TFI DWS Polska dystansuje konkurentów.
Anna Witkowska, Gazeta Prawna