Połączone Pekao i BPH staną się potentatem

Liderem w liczbie wydanych klientom indywidualnym kart płatniczych pozostaje po pierwszych trzech miesiącach tego roku PKO BP.

Łącznie Polacy mają w portfelach ponad 6,2 mln kart z logo PKO BP. Największy wpływ na ten wynik ma przede wszystkim niemal 6 mln rachunków osobistych, do których wydawane są popularne debetówki. Gdy jednak policzymy tylko karty kredytowe, okazuje się, że PKO BP może w tej kategorii utracić pierwszą pozycję na rzecz niedawnego lidera, czyli Citibanku, którego klienci używają 595 tys. tego typu plastików. To tylko o 2,8 tys. mniej od będących w obiegu kart kredytowych PKO BP.

Na tym tle dobrze wypada Lukas Bank, który może pochwalić się 493 tys. przyznanych kart kredytowych. Interesująco przedstawiają się wyniki łączących się banków BPH i Pekao. Ten ostatni wydał wszystkich kart niemal o milion więcej niż BPH (2,68 mln), ale jego klienci posiadają aż o 226 tys. kart kredytowych mniej. Nie zmienia to faktu, że po połączeniu obydwa banki podwzględem wyemitowanych kart będą tuż za PKO BP, bowiem łączna liczba „plastików” Pekao i BPH wynosiła na koniec marca przeszło 4,4 mln, z czego 544 tys. to karty kredytowe. Czwartą pozycję wśród banków wydających karty zachował ING Bank Śląski, którego klienci do końca marca dysponowali przeszło 1,5 mln kart, z czego prawie 137 tys. stanowiły karty kredytowe. Pierwszą piątkę „milionerów” zamyka niezmiennie od 6 miesięcy BZ WBK – 1,25 mln plastików. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku mniejszą o 30 tys. łączną liczbą kart może pochwalić się Kredyt Bank (755 tys.), a nowych użytkowników zyskały m.in. należące do grupy BRE mBank i Multibank (razem 818 tys. szt.), Millennium (599 tys. szt.), BGŻ (558 tys.) i Raiffeisen (198 tys.).

Podsumowując półrocze, przekonamy się, jaki wpływ na wzrost liczby klientów miały wiosenne promocje banków związane z edycją kart poświęconych mistrzostwom świata w piłce nożnej.

W pierwszym kwartale br. najczęściej przechowywanymi w portfelu kartami były – wydawane do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych – Visa Electron i Mastercard Maestro, które stanowią ponad trzy czwarte z 20,5 mln używanych obecnie w Polsce plastikowych pieniędzy. Regularnie rośnie liczba bankomatów. W ciągu ostatniego roku przybyło ich przeszło 700, co oznacza, że w całym kraju można już wypłacać gotówkę z 8780 maszyn. Średnia wartość jednej transakcji dokonanej kartą wynosi 302 zł.

Mariusz Gzyl, Rzeczpospolita