Raport – ponad 2,7 mld aktywów na koniec roku w funduszach Union Investment TFI

Grudzień okazał się kolejnym miesiącem, w którym sukces pod względem przyrostu aktywów przypadł funduszowi stabilnego wzrostu UniStoProcent Plus FIO – jego aktywa wzrosły w ciągu miesiąca o 142%, z poziomu ponad 75 mln do ponad 183 mln PLN. Tym samym udział funduszu w aktywach zarządzanych przez Union Investment TFI SA wyniósł prawie 7%, podczas gdy w grudniu 2004 aktywa UniStoProcent Plus FIO stanowiły zaledwie 0,4% środków będących w posiadaniu TFI. Rekordowe zainteresowanie funduszem w tym okresie było efektem rozpoczęcia kolejnego okresu rozliczeniowego funduszu, w którym dąży on do zachowania wartości wpłaconego kapitału. W tym roku fundusz spełnił swoją politykę inwestycyjną z nawiązką – na 15 grudnia 2005 r. przyniósł inwestorom roczny zysk 16,8% w skali roku.

Zwiększyły się też aktywa funduszu UniGlobal FIO. Stało się tak dzięki wpłatom klientów a także na skutek wzrostu jednostki funduszu w ciągu ostatniego roku – wyniki miesięczne, kwartalne, półroczne były na plusie, zaś roczny wynik UniGlobal FIO na 31 grudnia 2005 r. wyniósł 19%.

W grudniu odnotowano niewielkie spadki aktywów w funduszach bezpiecznych: pieniężnych i obligacji polskich. Był to zapewne efekt przeniesienia części środków klientów do funduszu UniStoProcent Plus FIO, który na koniec roku mógł poszczycić się ponadprzeciętnym wynikiem: 16,37% (w okresie 31.12.2004 – 31.12.2005).

Aktywa funduszy na koniec grudnia wyniosły 2,7 mld PLN i w porównaniu z końcem zeszłego roku zwiększyły się o połowę. W ostatnim roku o 13% wzrosła także liczba nowych klientów zainteresowanych inwestycjami w fundusze Union Investment.

W roku 2005 największą popularnością cieszyły się fundusze stabilnego wzrostu, których udział w strukturze aktywów wzrósł z 19% na koniec grudnia 2004 do 30% na koniec grudnia 2005 r. Mimo sceptycyzmu, wykazywanego przez analityków odnośnie wyników giełdowych w 2005 r. indeksy giełdowe odnotowały rekordowe poziomy, zachęcając inwestorów do lokowania kapitału w fundusze inwestujące częściowo w akcje. Zyski z funduszy akcyjnych oraz mieszanych (stabilnego wzrostu i zrównoważonych) w 2005 roku okazały się większe, niż się spodziewano, sprawdziły się natomiast prognozy odnośnie wyników funduszy pieniężnych i dłużnych.