Jak szybciej spłacić kredyt?

Spłata kredytu to nie tylko ważny obowiązek, ale często także duże obciążenie psychiczne. W końcu nikt nie lubi żyć z długiem, zwłaszcza jeśli jest on zaciągnięty na 20 czy 30 lat, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli jednak dysponujesz nadwyżką finansową, możesz się zdecydować na nadpłatę kredytu lub jego wcześniejszą spłatę. Jak szybko spłacić kredyt? Podpowiadamy!

Zawarłeś umowę kredytu konsumenckiego na określony czas, ale dzięki niespodziewanemu napływowi gotówki jesteś w stanie spłacić zobowiązanie znacznie wcześniej niż w ustalonym terminie? To dobrze się składa. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – całościowa lub częściowa – jest zagwarantowana dla wszystkich kredytobiorców w ustawie o kredycie konsumenckim. W przypadku podjęcia takiej decyzji, kredytodawca ma obowiązek proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie pozostałe koszty Twojego kredytu. Takie rozwiązanie zazwyczaj może być dla Ciebie korzystne, bowiem nie będziesz musiał już przejmować się regulowaniem rat i uwolnisz się od zobowiązania finansowego. Sprawdź, jak szybko spłacić kredyt gotówkowy i inne zobowiązania finansowe!

Jak szybciej spłacić kredyt gotówkowy – aspekt prawny

Prawo do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego gwarantuje Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Oznacza to, że każdy bank i firma pożyczkowa musi przestrzegać wszystkich przepisów i umożliwić Ci opłacenie należności przed terminem określonym w umowie. Jest to możliwe tylko, gdy zostanie spełnione kilka najważniejszych warunków:

– kredytobiorcą musi być konsument;
– kredyt musi być udzielony prywatnej osobie i nie może być związany z działalnością gospodarczą;
– kwota kredytu nie przekracza 255 550 zł;
– kredyt udzielany jest odpłatnie.

Należy jednak dodać, że bank ma prawo naliczyć prowizję za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę, ale tylko jeśli oprocentowanie kredytu jest stałe oraz kwota spłat dokonanych w ciągu 12 miesięcy jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze

przedsiębiorstw.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem: na czym polega?

Jak szybko spłacić kredyt gotówkowy w praktyce

Kredyt gotówkowy można przed terminem zarówno spłacić, czyli oddać zobowiązanie w całości, jak i nadpłacić, czyli zwrócić większą część kwoty, ale nie całość. Jak to wygląda w praktyce?

1) Nadpłacanie kredytu gotówkowego – polega na tym, że spłacasz wyższą ratę niż ta wyznaczona przez bank, kiedy tylko masz taką możliwość lub wpłacasz więcej rat, niż przewidziano w umowie. Dzięki temu skróci się czas spłaty kredytu, a także koszty kredytowania. Nadpłaty możesz dokonać w dowolnym momencie i dowolną kwotą.

2) Spłata całkowita kredytu gotówkowego przed terminem – takie rozwiązanie wymaga już od Ciebie dużo większych środków finansowych. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zaoszczędzisz na pewno część odsetek. Spłata kredytu przed terminem poprawi Twoją zdolność kredytową i w przyszłości będziesz mógł swobodnie zaciągnąć kolejne zobowiązanie finansowe. Taki ruch uwiarygadnia również Twoją historię kredytową w BIK.

Pamiętaj!
Jeśli spłaciłeś kredyt gotówkowy wcześniej, to masz prawo do zwrotu kosztów. Każdy kredytobiorca, który uregulował swoje zobowiązanie finansowe przed terminem, może zwrócić się do banku z wnioskiem o zwrot części poniesionych opłat, które zostały pobrane z góry (czyli np. prowizja).

Co do zasady, wcześniejsza spłata kredytu nie jest skomplikowana i nie wymaga wielu formalności. Dokonać możesz jej praktycznie w każdym momencie. Warto jednak zawczasu, dowiedzieć się od eksperta, jak ostatecznie będą prezentować się koszty spłaty kredytu przed terminem. Jeśli masz wątpliwości jak szybko można spłacić kredyt, skorzystaj z pomocy doświadczonego partnera. Takim z pewnością jest Expander. Zminimalizujesz stres i zyskasz pewność, że najważniejsze dla Ciebie sprawy są w najlepszych rękach!

Kredyt hipoteczny jak szybko spłacić?

Jeśli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny to musisz wiedzieć, że jest to już nieco bardziej skomplikowana procedura niż w przypadku kredytu gotówkowego i może wiązać się z szeregiem dodatkowych ograniczeń lub opłat. Szczegółowe warunki wcześniejszej spłaty znajdziesz w umowie kredytowej. W przypadku umów o kredyt hipoteczny ze zmienną stopą oprocentowania zawartych po lipcu 2017 r., warunki uniknięcia dodatkowych kosztów są już odgórnie uregulowane. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego bez opłat jest możliwa dopiero po upływie 36 miesięcy od momentu zawarcia umowy kredytowej.

Ważne! Prowizja za wcześniejszą spłatę może wynieść maksymalnie 3% kwoty nadpłaty, a jeśli oprocentowanie kredytu jest niższe niż 3%, to maksymalnie tyle procent kwoty nadpłaty ile wynosi oprocentowanie. Po 3 latach prowizja nie może już być naliczana.

Jeśli kredyt został udzielony przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym, to wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę reguluje umowa kredytowa. W niektórych przypadkach taka prowizja może być nalicza przez cały okres , a w innych tylko przez pierwszych kilka lat.

Formalnie procedura nadpłaty wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do banku, a często również podpisania aneksu do umowy. Dziś jednak wiele banków potrafi obsłużyć taką sprawę zdalnie, w swoich serwisach transakcyjnych.

Zobacz także: Zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego na stałe – jak to zrobić?

Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny i co daje wcześniejsza spłata?

Szybsza spłata to przede wszystkim tańszy kredyt. Jeśli spłacisz kredyt hipoteczny przed terminem, zapłacisz odsetki wyłącznie za okres, w którym korzystałeś z pieniędzy. W zależności od kwoty kredytu, okresu spłaty i momentu przerwania umowy, możesz zaoszczędzić na takiej operacji od kilkudziesięciu aż do kilkuset tysięcy złotych. Z kolei całkowita spłata kredytu hipotecznego oznacza wykreślenie banku z hipoteki nieruchomości i w rezultacie dom czy mieszkanie może służyć jako zabezpieczenie innych zobowiązań finansowych, bo jest już wolne hipotecznie, a zatem całkowicie Twoje.

Ważne! Jeśli wiesz już jak szybko spłacić kredyt mieszkaniowy i chcesz obliczyć korzyści z nadpłaty kredytu hipotecznego, możesz skorzystać z kalkulatorów kredytów hipotecznych dostępnych w sieci. Aby to zrobić, musisz podać kilka istotnych informacji. Zaliczają się do nich: kwota kredytu, wysokość oprocentowania, okres kredytowania oraz rodzaj rat (równe czy malejące).

Czy wiesz, jak spłacić kredyt hipoteczny bez konsekwencji na przejrzystych warunkach? Poznaj opinię eksperta! Expander pomaga swoim klientom już od ponad 20 lat. Dzięki wszechstronnej wiedzy i doświadczeniu ekspertów, Expander wyjaśni Ci krok po kroku jak spłacić kredyt szybciej!

Zobacz także: Odroczenie (zawieszenie) spłaty kredytu: Co to jest i jak działa?

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej