Powrót do funduszu po krótkiej nieobecności
Inwestycja w fundusz powinna mieć charakter długoterminowy. Szczególnie jeśli inwestuje w akcje. Im dłużej będziemy trzymać jednostki, tym mniej będą nas dotyczyć sezonowe wahania ich cen na giełdzie. Jedynie fundusze rynku pieniężnego, których aktywa lokowane są w instrumenty dłużne o terminie wykupu poniżej jednego roku (np. bony skarbowe), można traktować krótkoterminowo. Teoria teorią, a w życiu bywa różnie.
Załóżmy, że postanowiliśmy zamrozić w funduszu sporą kwotę na przykład na 10 lat (lub też uzbieraliśmy taką kwotę wpłacając regularnie 100 czy 200 zł). W zamian za to płacimy obniżoną opłatę manipulacyjną. Przykładowo, kupując jednostki funduszy akcji Union Investment TFI za więcej niż 50 tys. zł zapłacimy 2 proc. zamiast 5 proc. prowizji.
Po pół roku okazuje się jednak, że część pieniędzy jest nam potrzebna – na przykład dziecku trzeba kupić nowy komputer. Sens naszej inwestycji w fundusz zostaje zachwiany. Może się bowiem zdarzyć tak, że po pół roku udało nam się zaledwie „odrobić” zapłaconą prowizję. Chcąc nie chcąc umarzamy jednak jednostki funduszu. Czy można jeszcze uratować naszą długoterminową lokatę? Ratunkiem może okazać się tzw. reinwestycja. Jest to ponowne nabycie umorzonych wcześniej jednostek jednak bez żadnej prowizji. Usługę tę oferuje większość działających na rynku towarzystw.
W największym polskim Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych Pioneer Pekao możliwa jest reinwestycja we wszystkich funduszach. Można jej dokonać po 90 dniach od złożenia zlecenia odkupienia jednostek. Taką operację przeprowadzić można jednak tylko raz w roku. Maksymalna wysokość reinwestycji równa jest wycofanej kwocie. Oznacza to, że kupując jednostki ponownie dostaniemy ich mniej (jeśli potanieją – więcej) niż przed umorzeniem.
Identyczne zasady obowiązują w SEB TFI, TFI Banku Handlowego i TFI PZU. Przy czym w tym ostatnim towarzystwie czas na dokonanie reinwestycji określony jest na 3 miesiące kalendarzowe. 90 dni na ponowne kupno umorzonych jednostek daje swoim klientom PKO/Credit Suisse. Podobnie jak w Pioneer Pekao, zwolnienie z prowizji obejmuje kwotę maksymalnie do wielkości wypłaconych środków. W przeciwieństwie jednak do tego towarzystwa, w PKO/CS TFI operacji takiej dokonywać można dowolną liczbę razy w ciągu roku.
Jeśli chcemy ponownie kupić, umorzone wcześniej, jednostki któregoś z funduszy TFI Skarbiec musimy to zrobić w ciągu 60 dni. Operację taką także można przeprowadzić tylko raz w roku. Podobnie jest w przypadku Union Investment TFI i BZ WBK AIB TFI. Reinwestycji nie przewidują natomiast statuty funduszy zarządzanych przez ING TFI, DWS Polska TFI i CA IB TFI. Im dłuższy czas na dokonanie reinwestycji tym oczywiście lepiej. Oznacza to bowiem z reguły, że będziemy mogli kupić bez prowizji więcej jednostek, a być może uda nam się nawet przywrócić stan rejestru sprzed ich umorzenia.
Z naszego krótkiego zestawienia wynika, że najkorzystniejsze warunki w zakresie reinwestycji oferuje PKO/CS TFI. Warto także zwrócić uwagę na fundusze, które programowo nie pobierają opłat manipulacyjnych (np. fundusze GTFI kupowane przez telefon, Internet i bezpośrednio w siedzibie towarzystwa).
Maciej Kossowski