Premier: wznowienie prac komisji bankowej po zastosowaniu wyroku TK

Po dostosowaniu sejmowej uchwały powołującej komisję śledczą ds. banków i nadzoru bankowego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego komisja „powinna podjąć pracę” – powiedział w czwartek premier Jarosław Kaczyński, pytany o ewentualne wznowienie prac komisji śledczej.

Bankowość jest sferą, w której jest wiele spraw do wyjaśnienia – mówił szef rządu na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. „Nie komentując orzeczenia Trybunału, pomijając Bank Narodowy, na pewno wiele spraw wyjaśnić trzeba” – dodał J. Kaczyński.

Jak mówił, ideałem „jest obywatel dobrze poinformowany, a nie obywatel wprowadzany w błąd”.

Zaznaczył, że PiS chce, aby „obywatele wiedzieli jak jest naprawdę”. „Nawet wtedy kiedy dla pewnych środowisk jest to skrajnie niewygodne, albo nawet zagraża różnego rodzaju przedsięwzięciom” – dodał.

„Prawa tych, którzy wprowadzają w błąd, z naszego punktu widzenia nie są żadnymi prawami obywatelskimi. Nie ma w Polsce prawa do oszukiwania obywateli, a niektórzy się takich praw domagają, przeciwstawiając się temu wszystkiemu, co by prowadziło do tego, żeby obywatel miał dobra wiedzę o rzeczywistości, wiedział jak to jest naprawdę” – powiedział premier.

Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich uznała w środę, że nowelizacja uchwały powołująca bankową komisję śledczą nie jest sprzeczna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że poprzednia uchwała jest sprzeczna z konstytucją.

O przesłanie nowelizacji uchwały do komisji wnioskowała PO, argumentując, że – zgodnie z zamówionymi przez Sejm ekspertyzami – w tekście tym nadal znajdują się zapisy, które są niezgodne z konstytucją.

Komisja śledcza powołana w marcu ub. r. miała zbadać „rozstrzygnięcia dotyczące przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r.”

Po wyroku TK, który orzekł, że uchwała o powołaniu komisji jest niezgodna z konstytucją, konieczna stała się zmiana treści uchwały. Trybunał orzekł wówczas, że m.in. nieprecyzyjne określenie zakresu działalności komisji jest niezgodne z konstytucją.

Zgodnie z projektem nowelizacji uchwały zaproponowanym przez Prezydium Sejmu oraz Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, nowa komisja śledcza miałaby m.in. badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera, ministra finansów, ministra skarbu i ministra przekształceń własnościowych w procesie przekształceń sektora bankowego.

Możliwe, że znowelizowaną uchwałą Sejm zajmie się jeszcze na tym posiedzeniu.

PAP