RAPORT: Przed urlopem ubezpiecz mieszkanie
Robert Azembski *
Polisa od zniszczeń na skutek różnych żywiołów oraz od innych zdarzeń losowych (czyli także od kradzieży) nie kosztuje wiele, a daje nam spokój ducha w czasie wakacyjnego wyjazdu. Nie straszne – w sensie ubytku dla kieszeni – będą nam skutki huraganu, lawiny, uderzenia pioruna, powodzi, eksplozji, gradu, upadku samolotu, obsuwania się ziemi.
Niebagatelne znaczenie może mieć rekompensata za zniszczenia dokonane w wyniku akcji ratowniczych związanych z tymi zdarzeniami – a zdarza się to wbrew pozorom dość często, szczególnie przy większych akcjach ratunkowych, gdzie najbardziej liczy się ludzkie życie a nie nawet najcenniejsze sprzęty.
Ile to kosztuje?
Standardowa polisa zawierana jest najczęściej na rok. Ile za nią zapłacimy? Składka to określony procent od sumy ubezpieczenia – towarzystwo wylicza ją w zależności od wielkości mieszkania lub domu oraz wartości przechowywanych w nim przedmiotów. Składka wynosi na ogół ok. 1,5 – 1,7 proc. wartości sumy ubezpieczenia.
Wewnątrz mieszkania towarzystwo odpowiada tylko za przedmioty stanowiące procent ogólnej sumy ubezpieczenia: od 40 do 80 proc. przy sprzęcie audiowizualnym i komputerowym, od 25 – 50 proc. – za stałe elementy mieszkania (np. meble), za gotówkę i inne środki płatnicze – 5 proc.. Przedmioty ze srebra i złota oraz dzieła sztuki wycenia się zazwyczaj na 40 proc.
Zawierając ubezpieczenie klient ma możliwość otrzymania szeregu atrakcyjnych zniżek za zamontowanie zabezpieczeń przeciwwłamaniowych oraz dotychczasowy bezszkodowy przebieg ubezpieczenia (również jego kontunuację). A także posiadanie innych ubezpieczeń w danej firmie. Można wykupić także tzw. pakiet ubezpieczeniowy, gdzie zakres ochrony na ogół jest większy i kosztuje to relatywnie mniej.
W pakiecie klient na ogół otrzymuje równocześnie bezpłatnie ubezpieczenie kosztów udzielenia natychmiastowej pomocy. Umożliwia to uzyskanie za jednym razem innych ubezpieczeń w ramach jednej polisy, takich jak: OC w życiu prywatnym, ochrony prawnej, NNW, NNW kierowcy i pasażerów, OC posiadacza pojazdu mechanicznego w ruchu krajowym i zagranicznym oraz auto-casco.
Co towarzystwa ubezpieczają?
Oczywiście mieszkania spółdzielcze, zarówno lokatorskie jak i własnościowe oraz domy. Ubezpieczyć możemy przy tej okazji garaż, a nawet ogrodzenie. Naturalnie ruchomości domowe, a także elementy małej architektury, zewnętrzne elementy budynku a nawet dobytek na czas przeprowadzki. Jedno z towarzystw ubezpiecza dodatkowo siłowniki bram, domofony, wideodomofony, czujki alarmowe, halogeny, kamery systemów alarmowych, lampy ogrodowe, śmietniki, oczka wodne, wyposażenie basenów, bramy, furtki, rynny, markizy i inne tego typu elementy od ryzyka kradzieży zwykłej.
Nieocenioną rzeczą jest możliwość objęcia ochroną tak często okradanych domków letniskowych. Możemy również ubezpieczyć sprzęt pożyczony od znajomego czy rodziny, jeśli tylko na takie wypożyczenie istnieje jakiś dowód na piśmie. Ochrona jest od pożaru i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem i rabunku (także zniszczeń w czasie kradzieży lub włamania).
W zasadzie wszystko
Do standardowej polisy można dołączyć np. ubezpieczenie broni myśliwskiej i sportowej, sprzętu fotograficznego i informatycznego, instrumentów muzycznych, bagażu podróżnego, NNW czy kosztów leczenia zwierząt domowych. Oraz innych „ruchomości” w mieszkaniu.
Istnieje także polisa, która obejmuje ochroną przedmioty codziennego użytku: torebkę lub teczkę, dokumenty, gotówkę, karty kredytowe i inne środki płatnicze, klucze do miejsca zamieszkania, bilety komunikacji publicznej, które mogą zostać utracone w wyniku rabunku (a więc działania sprawcy z użyciem przemocy lub groźby jej użycia) w dowolnym miejscu w Polsce i za granicą. Możliwe jest także objęcie ubezpieczeniem telefonów komórkowych i zegarków.
Także „od sąsiada”
Jeśli zdecyduje się na ubezpieczenie ruchomości domowych otrzymuje ( w niektórych firmach bez konieczności opłacenia dodatkowej składki) ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej, gwarantującej pokrycie strat wyrządzonych osobom trzecim w związku z użytkowaniem domu, uprawianiem sportu czy posiadaniem zwierząt domowych.
Suma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej określona jest jako wielokrotność sumy ruchomości domowych. OC przyda się nam więc wówczas, kiedy np. zalejemy sąsiadowi mieszkanie. Ma tę zaletę, że może objąć rodzinę. Polisa może zrekompensować skutki dewastacji poczynionych przez dzieci czy zwierzaka. Można ubezpieczyć nawet pomoc domową od skutków jej ewentualnych, niszczących działań w gospodarstwie.
Tak zwana likwidacja szkody
Procedura wypłacenia odszkodowania zaczyna się w momencie jej zgłoszenia ubezpieczycielowi. Towarzystwo ma maksymalnie tydzień na zainteresowanie się problemem. Przed przyjściem policji oraz likwidatora szkody z naszego towarzystwa ubezpieczeniowego (i spisaniem przez nich stosowanych protokołów) nie ruszajmy niczego w mieszkaniu, bo może to stać się pretekstem do odmowy wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel zobowiązany wypłacić nam pieniądze w czasie maksymalnie 30 dni od zgłoszenia szkody.
* Autor jest redaktorem naczelnym miesięcznika BANK