Reakcje banków po czerwcowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej
Oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty o stałym oprocentowaniu w największych bankach detalicznych wynosi średnio 3 proc., czyli 0,3 punktu procentowego więcej niż w czerwcu 2003 roku, kiedy miała miejsce ostatnia zmiana stóp procentowych.
Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od sierpnia 2000 r. podwyższyła stopy procentowe. Po raz pierwszy od 26 czerwca 2003 r. zmieniła stopy procentowe. Od początku lipca podstawowa stopa referencyjna wynosi 5,75 proc., lombardowa 7,25 proc., a depozytowa 4,25 proc.
Konsekwencją podniesienia stóp procentowych przez RPP jest zmiana oprocentowanie bankowych depozytów, a także kredytów. Stałe oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty jest wyższe o 0,307 punktu procentowego niż w czerwcu 2003 r. i wynosi 3,07 proc. O 0,3 punktu zostało zwiększone oprocentowanie zmienne lokat rocznych. Wysokość średniego oprocentowania środków gromadzonych na koncie osobistym – mimo podwyżki stóp – jest o 0,4 punktu procentowego niższa niż w czerwcu 2003 r. – wynosi 0,8 proc. Najwięcej wzrosło średnie oprocentowanie debetu w rachunku. W czerwcu ubiegłego roku wynosiło ono 15,3 proc., a obecnie 15,95 proc.
Nie wszystkie banki spieszą się zmieniać tabele oprocentowania lokat i kredytów. Decyzji w tej sprawie nie podjął jeszcze jeden z największych banków detalicznych – Pekao SA. Lider tego rynku – PKO BP – w piątek ogłosił nowe oprocentowanie depozytów i kredytów. Oprocentowania nie zmienił Bank Millennium. Nie znaczy to, że banki te nie podwyższą oprocentowania depozytów. Pekao SA już zapowiedział, że w najbliższym czasie podniesie oprocentowanie najbardziej opłacalnych dla klienta lokat 6-miesięcznych i dłuższych.
Oprocentowanie podwyższyli dotychczas m.in.: PKO BP, ING Bank Śląski, BPH Bank, MultiBank, Bank Ochrony Środowiska, Nordea Bank, Bank Gospodarki Żywnościowej, Citibank Handlowy (tylko lokaty zakładane przez Internet), Lukas Bank, Kredyt Bank (jeszcze przed decyzją RPP) oraz Bank Zachodni WBK.
– Spadek wartości depozytów klientów indywidualnych, który obserwowaliśmy w ostatnim roku, miał wpływ na podejście niektórych banków do polityki zmian oprocentowania lokat. W ostatnim okresie widać było, że banki nie czekają już ze zmianami oprocentowania do decyzji RPP. Z uwagi na fakt, że rynek międzybankowy dyskontuje wcześniej podwyżki stóp procentowych, niektóre banki, starając się pozyskać nowe środki z rynku, zdecydowały się już w maju na wprowadzenie promocyjnych lokat terminowych – twierdzi Piotr Bieńkuński, zastępca dyrektora Departamentu Bankowości Detalicznej Nordea Banku. – Kolejne podwyżki stóp procentowych wpłyną na większe zróżnicowanie oprocentowania lokat terminowych między średnimi bankami, które szybciej reagują na zmiany zachodzące na rynku, a bankami dużymi posiadającymi ustabilizowaną bazę depozytów.
EL, Rzeczpospolita