Rośnie znaczenie funduszy w strukturze inwestycji UFK

Rok 2005 przyniósł rekordowy wzrost wartości aktywów działających w ramach produktów ubezpieczeń na życie, ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK). Jednocześnie wraz ze wzrostem zarządzanego przez nie majątku istotnie zmienia się jego struktura. Spadek atrakcyjności rządowych obligacji, w obliczu niskich stóp procentowych, prowadzi do ograniczenia zainteresowania funduszami, których polityka inwestycyjna skupia się na inwestowaniu pozyskanych środków w dłużne papiery skarbowe. Z drugiej strony, trzyletnia hossa na krajowym rynku akcji, wywołuje dysproporcję w dynamice poszczególnych klas aktywów.

Jednym z bezpośrednich skutków obu czynników jest spadek udziału papierów skarbowych poniżej 50% wartości aktywów UFK. Wartość bonów i obligacji emitowanych przez Skarb Państwa, w które inwestowały ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe wzrosła w 2005 roku o 5,2% do poziomu 8,9 mld PLN. To 1/6 łącznego stanu posiadania firm ubezpieczeniowych (51,4 mld PLN w obligacjach emitowanych przez Skarb Państwa).

Wspomniana wcześniej hossa na rynku akcji owocuje również wzrostem zainteresowania klientów produktami oferującymi zaangażowanie na rynku akcji. Tylko w drugim półroczu ubezpieczeniowe fundusze stabilnego wzrostu (SWP) odnotowały przyrost zarządzanych aktywów o +18,4%, fundusze mieszane (MIP) o +43% a fundusze polskich akcji (grupa AKP) aż o +56%. Ich łączne aktywa wyniosły wzrosły w 2005 roku do poziomu 9,4 mld PLN. Jednocześnie okazuje się, że w sferze inwestycji związanych z rynkiem akcji, firmy ubezpieczeniowe w znacznym stopniu wykorzystują ofertę funduszy inwestycyjnych. Skutkiem obu czynników jest obserwowany w ciągu minionego roku bardzo dynamiczny wzrost wartości jednostek i certyfikatów inwestycyjnych, które możemy znaleźć w portfelach UFK. Wartość tej klasy aktywów wzrosła w końcu 2005 roku powyżej poziomu 6,1 mld PLN, z czego 5,4 mld PLN stanowi oferta rodzimych TFI. Jednostki i certyfikaty funduszy inwestycyjnych to jednocześnie kategoria, która w aktywach funduszy kapitałowych pojawia się najczęściej w ostatnim dniu roku inwestowało w nie 195 spośród 334 działających wówczas na rynku UFK. Znaczny progres w tej mierze to oczywiście konsekwencja rozwoju oferty w zakresie produktów stricte inwestycyjnych, z reguły opieranych o konstrukcję unit-linked.

Skala zainteresowania bardziej ryzykownymi inwestycjami leży również u podstaw wzrostu wartości akcji, jakie możemy znaleźć w portfelach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. W grudniu 2005 roku stanowiły one 2,2 mld PLN wobec 1,6 mld PLN przed rokiem. Obecny stan posiadania odpowiada 0,5% kapitalizacji wszystkich spółek notowanych w końcu grudnia 2005 roku na GPW.

Niespełna 0,5 mld PLN aktywów UFK zostało ulokowane przez zarządzających w obligacje i krótkoterminowe papiery dłużne emitentów innych niż Skarb Państwa. To niewiele zważywszy na fakt, iż według danych Fitch Polska S.A. wartość emisji pozaskarbowych papierów dłużnych przekroczyła w grudniu 25 mld PLN, z czego niemal połowa to obligacje komunalne oraz obligacje przedsiębiorstw. Według NBP najbardziej znaczącymi graczami na tym rynku pozostają banki i przedsiębiorstwa, które nabyły papiery o wartości 16 mld PLN.

Analizy Online