Sejm reaktywował komisję bankową
Sejm reaktywował bankową komisję śledczą. Posłowie znowelizowali uchwałę o zakresie jej prac. To oznacza, że komisja może wznowić działalność, zawieszoną po tym, jak Trybunał Konstytucyjny we wrześniu uznał zakres prac komisji za niezgodny z konstytucją.
Głosowanie poprzedziła niemal półtoragodzinna burzliwa dyskusja zwolenników i przeciwników komisji. Posłowie PO, powołując się na ekspertyzy przekonywali, że nowy zakres prac komisji jest niezgodny z konstytucją. Posłowie PiS, także opierając się na ekspertyzach utrzymywali, że nowe zadania komisji nie są sprzeczne z ustawą zasadniczą.
Zgodnie z uchwałą, komisja ma zajmować się badaniem nieprawidłowości w działaniach organów państwa w procesie przekształceń niektórych banków. Będzie badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera i ministrów oraz tych członków Komisji Nadzoru Bankowego, którzy są desygnowani przez rząd. Nie będzie już natomiast zajmować się Narodowym Bankiem Polskim i nadzorem bankowym. To zakwestionował bowiem Trybunał Konstytucyjny. Posłowie odrzucili w głosowaniu wniosek SLD o to, by Sejm podjął uchwałę o rozwiązaniu komisji. Nie zgodzili się też z wnioskiem PO o odrzucenie uchwały o reaktywacji komisji.
Platforma Obywatelska już zapowiedziała, że zaskarży nową uchwałę – podobnie jak poprzednią – do Trybunału Konstytucyjnego.
IAR, Onet.pl