Spółdzielcy pomogą PKO BP w ekspansji

 

Spółdzielcy pomogą PKO BP w ekspansji PKO BP, który już wkrótce straci status największego polskiego banku, szans na rozwój szuka w kooperacji ze spółdzielcami.

PKO BP ciągle szuka w regionie interesujących banków do przejęcia. Jak powiedział “Parkietowi” Rafał Juszczak, p.o. prezesa tej instytucji, interesujące firmy można znaleźć na Wschodzie, czyli w Rosji, oraz na Białorusi i Ukrainie.

Jednak największy obecnie bank detaliczny nie zapomina o naszym rynku. Sposobem na zwiększenie udziałów w Polsce może być wykorzystanie potencjału banków spółdzielczych. – Myślę, że te instytucje, dysponujące bardzo dużą siecią, to całkiem sensowny kierunek – stwierdził.

Interesujące BS-y

Według p.o. prezesa, możliwa jest współpraca z BS-ami. – Moglibyśmy zaoferować bankom spółdzielczym wiele produktów, na które ich po prostu nie stać. Warto się zastanowić czy tu nie udałoby się nam ułożyć jakiegoś rodzaju współpracy – powiedział R. Juszczak. Niewykluczone jest inne rozwiązanie – przejmowanie banków spółdzielczych.

– Oczywiście, przeszkodą jest to, że w spółdzielczości własność jest bardzo rozdrobniona. Gdybyśmy chcieli dokonywać przejęć, to byłby to proces, który nigdy by się nie skończył. Ale w jakiejś perspektywie ten pomysł byłby wart rozważenia – zauważył.

Szansa na przejęcie?

Okazją do wejścia do “spółdzielni” mógłby być debiut Banku Polskiej Spółdzielczości na giełdzie warszawskiej. O ewentualnej ofercie publicznej mówił ostatnio jego prezes Mirosław Potulski. Zakup udziałów umożliwiłby PKO BP współpracę z bankami zrzeszonymi w BPS, których jest 351.

Dzięki współpracy ze spółdzielcami PKO BP mógłby złagodzić efekt zbliżającej się fuzji Pekao z większą częścią BPH. Nowy podmiot stanie się największym bankiem w kraju.

Innym pomysłem na rozwój jest emigracja za Polakami. Na Wyspach Brytyjskich PKO BP chce uruchomić sieć placówek. R. Juszczak ma nadzieję, że będą one obsługiwały 10 proc. polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii, czyli ok. 100 tys. osób.

Rafał Juszczak, p.o. prezesa PKO BP, szanse na rozwój banku widzi w spółdzielczości i ekspansji na Wschód.

Marek Siudaj, Parkiet

Opcje dostępności

Wysoki kontrast
Czytaj stronę
Kliknij aby czytać
Podświetlenie linków
TT
Duży Tekst
Odstępy między tekstami
Zatrzymaj animacje
Ukryj obrazy
Df
Przyjazny dla dysleksji
Kursor
Struktura strony