UOKiK: Postępowanie wobec Kredyt Banku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdza, czy Kredyt Bank stosując niekorzystny sposób ustalania opłaty przygotowawczej utrudniał klientom rozwiązanie umowy kredytowej.

Poinformował w piątek Urząd, który w tej sprawie wszczął postępowanie.

Opłata przygotowawcza jest pobierana przez banki za rozpatrzenie wniosku oraz przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej.

Jak wynika z informacji UOKiK, Kredyt Bank ustalił jej wysokość w sposób nieodpowiadający rzeczywistym kosztom weryfikacji, przygotowania i sporządzenia wniosku, bowiem jest ona uzależniona jedynie od rodzaju i wartości oferowanego kredytu.

„W efekcie pobranie takiej opłaty w wysokości – przykładowo – 2,5 proc. od kredytu o znacznej wartości może być poważnym ograniczeniem dla osób chcących odstąpić od kontraktu. Rozwiązanie umowy w takiej sytuacji będzie się dla nich wiązało z utratą dużej sumy pieniędzy” – czytamy w komunikacie Urzędu.

Według niego, opłata stosowana przez Kredyt Bank staje się prowizją od udzielonego kredytu i dodatkowym jego kosztem. Tymczasem zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, w razie odstąpienia konsumenta od umowy, bank zobowiązany jest zwrócić mu wszystkie poniesione przez niego koszty z wyjątkiem opłaty przygotowawczej.

Zdaniem Urzędu, takie działanie banku należy traktować jako mające na celu uniemożliwienie słabszym uczestnikom rynku swobodnego odstąpienia od kontraktu.

Po przeprowadzeniu postępowania, UOKiK może uznać działania banku za naruszające interesy konsumentów i zakazać ich stosowania. Na Kredyt Bank nie może jednak zostać nałożona kara, bowiem nie przewiduje jej ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

Gdyby jednak, Kredyt Bank nie zastosował się do zakazu stosowania zakazanej praktyki, to może na niego zostać nałożona kara w wysokości do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

PAP