Visa popiera Komisję Europejską w walce z karcianą przestępcząścią

 

Organizacja Visa Europe, która od lat ściśle współpracuje z Komisją Europejską dążąc do ograniczenia zakresu przestępstw z użyciem kart płatniczych w obrocie krajowym i w transakcjach transgranicznych, zdecydowanie popiera nowy Plan Działań na rzecz walki z oszustwami w tej sferze, ogłoszony przez Komisję Europejską.

– Komisji Europejskiej należą się gratulacje za dostrzeganie wagi problemu i opracowanie Planu Działań. Bezpieczeństwo systemu płatniczego to konieczny warunek rozwoju naszego kontynentu. Zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności operacji płatniczych stanowi niezmiernie ważny element strategii Visa Europe, dlatego jesteśmy dumni z możliwości ścisłego współdziałania z Komisją na rzecz walki z oszustwami w obrocie krajowym i, co chyba jeszcze ważniejsze – międzynarodowym” – stwierdził Robert Littes, wiceprezes Visa Europe ds. zwalczania oszustw i członek grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmującej się przestępstwami z użyciem kart.

Plan Działania Komisji Europejskiej opiera się na jej wcześniejszym, wstępnym dokumencie ogłoszony w lutym 2001 r. Wieloletnia współpraca organizacji Visa na tym polu nie ogranicza się jedynie do Komisji, lecz obejmuje również banki, organizacje  konsumenckie i handlowe. Kroki podjęte w celu przeciwdziałania zarówno tradycyjnym, jak i nowo pojawiającym się formom przestępczości zaowocowały ograniczeniem poziomu oszustw i fałszerstw w całej Europie. Jednakże sytuacja w tej dziedzinie podlega gwałtownym zmianom, dlatego Plan Działania uznaje potrzebę podjęcia nowych inicjatyw uwzględniających szybko zmieniające się okoliczności.

– Po to, by jak najskuteczniej ograniczać zakres oszustw bardzo ważne jest, by wszystkie zainteresowane strony współpracowały ze sobą na odpowiednio wysokim szczeblu, gdyż taka współpraca umożliwia osiąganie jak najlepszych wyników w efektywny sposób. Narzucającym się przykładem sukcesów osiągniętych w tej dziedzinie jest to, że w zakresie upowszechniania kart z mikroprocesorem Europa zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Oczekujemy dalszej, owocnej współpracy z Komisją Europejską, dzięki której możemy wspólnie zwalczać oszustwa
i fałszerstwa płatnicze i działać na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników kart i sprzedawców – dodał Robert Littas.

Komisja Europejska zdecydowanie popiera rozwój kart mikroprocesorowych działających w standardzie EMC, zaś Visa Europe postawiła sobie za cel stworzenie bezpiecznego środowiska dla transakcji z udziałem kart w całym swoim rejonie działania. Widoczne jest to w czołowej roli, jaką organizacja odgrywa we wprowadzaniu kart „inteligentnych”. Możliwości, jakie w zwalczaniu oszustw daje mikroprocesor Visa Europe dostrzegła już w 2001 r., przeznaczając kwotę 162 mln Euro na odpowiednie inwestycje w skali całego kontynentu.

Visa to jeden z wiodących systemów płatniczych na świecie. Kartami Visa zawiera się rocznie transakcje o łącznej wartości ponad 2,5 bln euro (prawie 3 bln dolarów). Organizacja odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowych produktów i technologii płatniczych, z których korzysta 21 tys. członkowskich instytucji finansowych oraz ich klienci. Visa jest liderem w dziedzinie płatności za pomocą internetu oraz pionierem handlu uniwersalnego (u-commerce, z ang. universal commerce), czyli możliwości realizowania transakcji handlowych z każdego miejsca, o każdej porze i przy pomocy urządzenia dowolnego typu.