Walutowy kredyt hipoteczny tylko dla bogatych

Rekomendacja nadzoru bankowego dotycząca zasad udzielania kredytów walutowych spowoduje, że 70 tys. rodzin rocznie nie otrzyma go wcale. Zaostrzone zostaną bowiem procedury bankowe.

Zgodnie z zaleceniem nadzoru bankowego od lipca klient zaciągający kredyt w walucie obcej, np. we frankach szwajcarskich, będzie musiał mieć wyższą zdolność kredytową. Ma to zabezpieczyć banki przed nadmiernym ryzykiem związanym z osłabieniem polskiej waluty.

Jednak według Kamila Kajetanowicza z Centrum im. Adama Smitha, wzrost rat do poziomu, który spowodowałby, że część klientów przestałaby spłacać kredyty, musiałby być wywołany drastycznym osłabieniem złotego. Tymczasem wszystkie prognozy ekonomistów przewidują długoterminowe umacnianie się złotego.

Eksperci z portalu finansowego Money.pl podkreślają, że równie duże znaczenie jak ryzyko walutowe ma ryzyko stóp procentowych. W wypadku kredytów złotowych, wzrost stóp procentowych o 1 pkt proc. powoduje, że rata rośnie o 10 proc.

Podobne stanowisko prezentuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Nagłe osłabienie złotego wywołane pogorszeniem sytuacji gospodarczej oznacza zaostrzenie polityki monetarnej i podwyżkę stóp procentowych. W takiej sytuacji wzrost kosztów obsługi kredytów mieszkaniowych dotknąłby w porównywalnym stopniu konsumentów posiadających kredyty walutowe, jak i złotowe.

W Polsce lawinowo rośnie udział kredytów walutowych w portfelach banków i na koniec ubiegłego roku sięgnął aż 64 proc. To niepokoi nadzór bankowy, który od kilku lat ostrzegał banki przed zbyt dużym ryzykiem, które niesie ze sobą tak duża skala kredytowania w walutach obcych.

Pierwsze zalecenia nadzoru zaostrzające warunki udzielania kredytów walutowych zaczynają obowiązywać od 1 lipca. To dopiero początek, ponieważ szykowana jest rekomendacja ilościowa, która według wcześniejszych założeń wprowadzi wymóg utrzymywania wyższych kapitałów wobec banków posiadających wysoki udział kredytów walutowych w portfelu.

Z naszych informacji wynika, że zostanie ona przedstawiona w sierpniu lub wrześniu. Rozważane jest wprowadzenie dodatkowych wymogów kapitałowych dla kredytów o wskaźniku LtV wyższym niż 70 proc. (kwota w stosunku do wartości nieruchomości) lub takich, które były udzielane bez wyceny nieruchomości.

Monika Krześniak, Gazeta Prawna