Wezwanie UniCredit na akcje Banku BPH zakończyło się fiaskiem

Zakończone w środę wezwanie UniCredit do zapisywania się na sprzedaż akcji Banku BPH zakończyło się niepowodzeniem, gdyż nie złożono żadnych zapisów, podał CDM Pekao, pośredniczący w wezwaniu.

„Centralny Dom Maklerski Pekao S.A., działający jako podmiot pośredniczący w powyższym wezwaniu, niniejszym informuje, że w okresie przyjmowania zapisów nie złożono żadnych zapisów na sprzedaż akcji Banku BPH w ramach tego wezwania” – głosi komunikat.

UniCredit wezwał w końcu marca do sprzedaży 8.318.645 akcji Banku BPH, czyli 28,97% kapitału spółki. Włosi oferują za jedną akcję 702,11 zł. Zapisy przyjmowano od 31 stycznia do 1 marca.

W czwartek, 2 marca, na zamknięciu notowań na GPW za walor banku płacono 815 zł.

UniCredit zapowiadał wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku.

Polski rząd jest przeciwny fuzji. Na początku lutego Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaskarżyło w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na fuzję UCI i niemieckiej grupy HVB w części dotyczącej polskiego rynku.

Domaga się też od UCI, by do końca kwietnia sprzedało akcje BPH wracając do stanu zgodnego z postanowieniami umowy prywatyzacyjnej Pekao SA z 1999 roku. W umowie tej włoski inwestor zobowiązał się, że w ciągu 10 lat nie będzie inwestował w konkurencyjny bank w Polsce, jeśli będzie posiadał jeszcze co najmniej 10% akcji Pekao SA.

ISB