Wielkie zmiany w Banku Pocztowym
Piotr Kamiński złożył rezygnację z funkcji członka zarządu PKO BP. Został powołany do zarządu Banku Pocztowego SA na stanowisko wiceprezesa.
Jak powiedziała „Rz” Beata Wójcik, rzecznik banku, Kamiński będzie pełnił obowiązki prezesa. Rada nadzorcza PKO BP nie powołała nikogo na zwolnione w zarządzie miejsce.
37-letni Kamiński, wcześniej m.in. wiceprezes warszawskiej giełdy, od 3 lat nadzorował w PKO BP finanse strukturalne i bankowość korporacyjną, a także departamenty: Skarbu i Marketingu, Klienta Korporacyjnego, Centrum Zarządzania Gotówką oraz regionalne oddziały korporacyjne.
Ze swoimi stanowiskami pożegnali się dotychczasowy prezes Banku Pocztowego Alfred Bieć i wiceprezes Wiesława Rybaczewska.
Oprócz Kamińskiego w skład zarządu weszli Piotr Sikora, który do niedawna kierował katowickim oddziałem Getin Banku, oraz dr nauk prawnych i socjolog Piotr Tefelski, wcześniej związany ze Wschodnim Bankiem Cukrownictwa, wykładowca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Jedyną osobą, która zachowała fotel członka zarządu, jest Bronisława Trzeszkowska.
Przejście Piotra Kamińskiego do Banku Pocztowego może być kolejnym krokiem w realizacji wspólnej strategii państwowych podmiotów. Akcjonariuszami banku są bowiem Poczta Polska, dysponująca 75 proc. akcji (minus jedna), i PKO BP (25 proc. plus jedna akcja). Bank Pocztowy posiada 72 placówki na terenie całego kraju. W ubiegłym roku zysk netto przekroczył 25 mln zł, a stopa zwrotu netto z kapitału (ROE) wyniosła na koniec grudnia blisko 17 proc.
Był to najlepszy wynik w 15-letniej historii tej instytucji. Bank wiąże też duże nadzieje na przyszłość z podpisaniem umowy z Pocztą Polską, na mocy której ma zostać wprowadzone połączenie informatyczne on-line z przeszło 3 tysiącami placówek. Dzięki temu możliwa będzie pełna obsługa finansowa klientów.
W tej chwili z usług Banku Pocztowego można korzystać zarówno w urzędach pocztowych, jak i w samodzielnych placówkach banku. Jego klientami są w dużej mierze osoby starsze – emeryci i renciści, otrzymujący świadczenia na konto Nestor. W ofercie są także obsługiwane na każdej poczcie lokaty i kredyty gotówkowe oraz kredyty samochodowe, mieszkaniowe i pożyczki hipoteczne.
m.gzyl., Rzeczpospolita