Wynajmowane czy własne – co się bardziej opłaca
Wynajem mieszkania ma wiele zalet, szczególnie istotnych dla ludzi młodych, którzy nie chcą się przywiązywać do jednego miejsca. W pewnym momencie przychodzi jednak potrzeba stabilizacji, czyli posiadania własnego mieszkania czy domu.
Dodatkowo w naszym kraju spłata kredytu mieszkaniowego często jest znacznie tańsza niż koszty wynajmu. Nie powinno więc dziwić, że aż 80% Polaków mieszka we własnych nieruchomościach*.
Zastanawiając się nad przeprowadzką z mieszkania wynajmowanego do własnego warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Kluczowe są koszty obu rozwiązań oraz to czy istnieje ryzyko, że będziemy musieli lub chcieli się przeprowadzić w najbliższym czasie. Jeśli chcemy zostać w danym miejscu na dłużej, to bardziej opłacalny jest zwykle zakup własnego lokalu. Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym kredyty hipoteczne są obecnie bardzo tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Rata może być nawet o blisko 700 zł niższa niż miesięczny koszt wynajmu (patrz tabela).
Porównanie cen czynszów i rat kredytu hipotecznego w poszczególnych miastach
Opracowane dzięki: raport Metrohouse i Expandera** oraz raport bankier.pl***
Chcę płacić komuś, czy samemu sobie?
Trzeba jednak pamiętać, że będąc właścicielem mieszkania trzeba płacić nie tylko ratę, ale również czynsz, czy składkę na fundusz remontowy. Rzeczywiste różnice w kosztach będą więc mniejsze niż pokazuje tabela. Jednak nawet gdyby były takie same, to i tak bardziej opłaca się kupić niż wynajmować. Płatność za wynajem to bowiem bezpowrotnie stracone pieniądze. To co wpłacimy w postaci rat kredytu można natomiast odzyskać. Jeśli np. po kilku latach spłaty zechcemy sprzedać mieszkanie i się przeprowadzić, to część kwoty od kupującego oczywiście trafi do banku na spłatę pozostałego zadłużenia. Reszta wpłynie jednak na nasze konto. Wyprowadzając się z wynajmowanego lokalu nie odzyskamy nic. Poza tym, nawet jeśli nie będziemy się przeprowadzać, to po 20-30 latach spłaty kredytu dług zniknie, a za wynajem nadal trzeba będzie płacić.
Na co warto zwrócić uwagę?
Jeśli kusi nas własny kąt, to przed dokonaniem wyboru przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad trzema najważniejszymi aspektami: metrażem, lokalizacją oraz kwotą raty, jaką będziemy w stanie regulować. Wynajmując lokal mamy zdecydowanie większą elastyczność. Łatwiej jest nam z czasem zmienić mieszkanie np. na większe, by dostosować je do potrzeb powiększającej się rodziny. Przy zakupie powinniśmy zastanowić się, czy za kilka lat nie będziemy potrzebować np. dodatkowego pokoju dla dziecka. Szczególnie trzeba też przeanalizować lokalizację. Jej zmiana będzie bowiem wymagała znacznie więcej zachodu niż w przypadku mieszkania wynajmowanego. Podobnie jeśli przesadzimy z kwotą raty. Wynajmowany lokal dość łatwo zmienić na tańszy. Gdy już zaciągniemy kredyt, obniżenie raty może wymagać sprzedaży mieszkania i zakupu tańszego, co jest czasochłonne i uciążliwe.
* http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Housing_statistics/pl
** https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-grudzien-2017-Raport-Bankier-pl-7561728.html średnia kwota dla mieszkania z przedziału 38 – 60 m2, dane na grudzień 2017
*** http://media.lightscape.pl/pr/378948/polski-rynek-nieruchomosci-raport-metrohouse-i-expandera-grudzien-2017, dane na grudzień 2017