Wzrost zmienności na rynku walutowym
RYNEK KRAJOWY
Dzisiaj kurs złotego podlegał silnym wahaniom, które wynikały z licznych informacji napływających na rynek. Rano nasza waluta nieznacznie zyskiwała w nadziei na dobry wynik aukcji obligacji 10-letnich oraz pozytywne dane o bilansie płatniczym Polski i wyniki handlu zagranicznego za styczeń – luty br. Kurs EUR/PLN próbował przełamać wsparcie na poziomie 3,92, a kurs USD/PLN zniżkował do poziomu 3,2225. Aprecjacji złotego wobec dolara pomagała rano sytuacja na rynku międzynarodowym, gdzie amerykańska waluta traciła na wartości.
Momentem zwrotnym było podanie przez NBP wyników aukcji, które okazały się słabsze niż zakładali analitycy, co doprowadziło do przeceny złotego. Wyprzedaż naszej waluty pogłębiły dane o deficycie w obrotach bieżących, który wzrósł do 538 mln EUR i był to wzrost znacznie powyżej prognoz rynkowych. Dodatkowo na rynek napłynęły lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych, które zakończyły korektę na rynku eurodolara, prowadząc do wzmocnienia amerykańskiej waluty, a co za tym idzie wzrostu kursu USD/PLN.
O godzinie 15:30 za euro płacono 3,93 złotego, a za dolara 3,2450 złotego.
Krótkoterminowa prognoza
Najlepszą prognozą mogą być słowa Stanisława Owsiaka z RPP, który nie widzi w najbliższym czasie realnych podstaw do osłabienia złotego, choć uważa, że na rynku możliwe są duże wahania.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Mniejszy deficyt, mocniejszy dolar
Wydarzeniem dnia na rynku międzynarodowym była publikacja danych o amerykańskim bilansie handlu zagranicznego w lutym. Rosnący w ostatnich latach deficyt był jednym z głównych podstaw osłabienia dolara. Inwestorzy z dużą obawą podchodzili również do dzisiejszej publikacji, co było widać chociażby na kursie EUR/PLN, który na początku sesji europejskiej znajdował się na poziomie 1,2150.
Do momentu ogłoszenie danych z USA o godzinie 14:30 na rynku niewiele się działo. Zignorowane zostały między innymi dane o PKB strefy euro za IV kwartał 2005 roku, który wyniósł 1,8 proc. w relacji rok do roku.
Ostatecznie kurs EUR/USD zanotował jednak spadek, ponieważ deficyt handlowy USA spadł w lutym do 65,7 mld USD z 68,6 mld USD w styczniu. Wynik ten okazał się również lepszy od rynkowych prognoz i kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,2080 dolara, wobec 1,2120 tuż przed publikacją danych.
Krótkoterminowa prognoza
Po zakończeniu dzisiejszej sesji europejskiej na rynek trafią jeszcze dane o tygodniowej zmianie zapasów paliw w USA i deficycie budżetowym USA, które mogą zmienić układ sił na rynku i zatrzymać spadki kursu EUR/USD.
Raport przygotował:
Maciej Chojnacki