Inwestorzy zagraniczni chętnie kupują polskie akcje – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Inwestorzy, głównie zagraniczni, kupili w środę w Warszawie akcje za ponad pół miliarda złotych. Dzięki temu WIG poprawił rekord wszech czasów, a WIG20 był najwyższy od ponad czterech lat. Na giełdę szerokim strumieniem płynie kapitał, zwabiony dobrymi wynikami firm i optymistycznymi danymi makroekonomicznymi.
Sąd ogłosił w środę upadłość Pozmeatu – giełdowej spółki mięsnej z Poznania. Jej akcje zostaną wycofane z obrotu giełdowego. Decyzja sądu nie trafiła jeszcze do władz spółki. Jednak poinformowała o niej oficjalnie sędzia Renata Kawula, przewodnicząca wydziału upadłościowego Sądu Rejonowego w Poznaniu. – Wniosek o upadłość likwidacyjną złożył zarząd spółki i sąd przychylił się do niego – mówi Kawula.
Prokom Investments Ryszarda Krauze skupił akcje przedwojennej gdyńskiej spółki. Teraz chce odzyskać należące do niej nieruchomości i zarobić na tym miliony złotych. Spółka, której akcje kupił Prokom Investments, to Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpielisk Morskich SA. Powstała w 1920 r., a stworzył ją warszawski bankier Ryszard Gałczyński. Jej udziałowcami byli arystokraci i politycy.
Politycy i ekolodzy ze 141 państw celebrowali w środę wejście w życie protokołu z Kioto. Dla polskich przedsiębiorców oznacza on potencjalne zyski, ale także, niestety, zagwarantowane wydatki. Protokół został podpisany w Kioto w 1997 r., ale dopiero teraz wszedł w życie. A to dzięki Rosji, która niedawno go podpisała, przez co umowa zyskała odpowiednią liczbę sygnatariuszy (141).
Rzeczpospolita
Odsuwa się perspektywa wejścia Polski do strefy euro. Nasz postulat odliczania wydatków na fundusze emerytalne od deficytu budżetowego nie może znaleźć zrozumienia w większości państw UE – wynika z dokumentu, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Bankowość detaliczna oraz obsługa przedsiębiorstw to obszary dające największe możliwości i szanse rozwoju banków w Polsce. Jak wynika z lutowego sondażu Pentora, po raz piąty z rzędu spadł wskaźnik obrazujący koniunkturę w bankach.
Bank inwestycyjny Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) uzyskał wczoraj formalnie status tzw. zdalnego członkostwa na warszawskiej giełdzie. Dzięki temu już wkrótce klienci DrKW będą mogli handlować polskimi akcjami i kontraktami terminowymi bez pośredników. Jeszcze w tym roku liczba zdalnych członków giełdy może wzrosnąć do dziesięciu.
Tanie linie lotnicze Ryanair sprzedały już 15 tysięcy biletów na trasę Wrocław – Londyn. Codzienne loty zaczną się 24 marca. – W tym roku będziemy mieli 100 tysięcy pasażerów – powiedział wczoraj Michael O’Leary, prezes przewoźnika na wrocławskim lotnisku Strachowice.
Gazeta Prawna
W tym samym czasie, gdy złoty nabiera siły, a euro tanieje, sprowadzane do Polski auta sprzedawane są po coraz wyższych cenach. Wszystko wskazuje, że w większym stopniu jest to efekt zachłanności importerów niż – związanej z wejściem Polski do Unii – tzw. harmonizacji cen.
W styczniu br. do wszystkich urzędów skarbowych złożono w sumie 7444 wnioski o wydanie wiążących interpretacji prawa podatkowego. Jest to – w zależności od urzędu – od 10 do 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r., gdy obowiązywały jeszcze stare zasady. – Na razie organy skarbowe wydały 327 postanowień – poinformował wczoraj Stanisław Stec, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Biuro Informacji Kredytowej podało wczoraj, że chce odpłatnie wydawać certyfikaty wiarygodności, które klienci mogliby wykorzystywać w życiowych sytuacjach, podpisując umowy kupna samochodu, wynajmu mieszkania itd. Byłaby to dodatkowa opinia o rzetelności klienta.
Polski wymiar sprawiedliwości nie jest przygotowany do rozpatrywania wielkich afer gospodarczych. Pokazuje to trwający ponad 14 lat proces FOZZ, który ujawnił wszystkie niedostatki organizacyjne i merytoryczne polskiej temidy i prokuratury. Warto z tego procesu wyciągnąć głębokie wnioski, gdyż wszystko wskazuje na to że w najbliższych latach polskiemu sądownictwu przyjdzie się zmierzyć z wieloma tego typu sprawami, które mogą być dla podatników niesłychanie kosztowne.