Dymisja ministra skarbu – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
W środę tuż przed godz. 16 do wiceprezesa Orlenu Janusza Wiśniewskiego zadzwonił Pavel Kuta z Czeskiego Funduszu Majątku Narodowego (odpowiednik naszego Ministerstwa Skarbu). Poinformował go, że na sprzedaż polskiej firmie Unipetrolu właśnie zgodził się rząd. – Odetchnąłem, byliśmy co prawda faworytami, ale zgoda czeskiego rządu była przecież konieczna. Orlen staje przed szansą budowy regionalnego potentata – skomentował nam na gorąco Wiśniewski, który w zarządzie płockiego koncernu odpowiadał za tę transakcję.
W piątek dymisja ministra skarbu. Wczoraj wszystko na to wskazywało – w debacie sejmowej nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra broniły go tylko SLD i UP. Odwołania ministra Kaniewskiego domaga się cała opozycja, a także Socjaldemokracja Polska. Główne zarzuty to chaos w ministerstwie – najbardziej widoczny przy sprawie KGHM – niejasne plany w sprawie losów PKN Orlen i uleganie ministra ludziom związanym z Janem Kulczykiem, który jest jednym z prywatnych akcjonariuszy Orlenu.
Grzegorz Wieczerzak, były prezes PZU Życie, przypuszcza atak na firmę doradczą Deloitte & Touche. Paradoksalnie ofiarą ataku może paść prokuratura, która wysłała Wieczerzaka na trzy lata za kratki. Kwiecień 2001 r. Do PZU Życie (z którego właśnie wyleciał prezes Grzegorz Wieczerzak) na zlecenie samej spółki wkraczają biegli rewidenci renomowanej firmy Deloitte & Touche. Mają zbadać operacje finansowe towarzystwa. Lipiec 2001 r. Grzegorza Wieczerzaka zatrzymuje Centralne Biuro Śledcze. Były prezes podejrzany o wielomilionowe nadużycia ląduje w areszcie. Deloitte & Touche pracuje dalej. W kwietniu 2002 r. prasa publikuje szczegóły z tajnego raportu Deloitte & Touche nazwanego „Raport Kobra”. Urobek audytorów jest imponujący – powstaje mapa nadużyć w PZU Życie. Wtedy Wieczerzak, choć wciąż za kratami, zawiadamia prokuraturę: przy tworzeniu „Raportu Kobra” popełniono przestępstwo. Jakie? Wieczerzak: policja w czasie swojego śledztwa w sprawie PZU Życie ujawniła audytorom informacje, które znalazły się potem w „Raporcie Kobra”.
Rzeczpospolita:
Rozpoczęte wczoraj w Warszawie obrady Europejskiego Szczytu Gospodarczego, choć poświęcone głównie historycznemu zjednoczeniu Europy, mało miały z odświętnego nastroju. Atmosfery nie psuło zagrożenie demonstracjami alterglobalistów. Większe były obawy ze strony „starej” Europy o skutki poszerzenia i „nowej” – o przyszłość w Unii Europejskiej „25”. Podniosłą atmosferę starali się utrzymać wczoraj prezydenci i premierzy uczestniczący w warszawskiej debacie – przyjechało ich do Warszawy 30.
W największych bankach detalicznych klienci indywidualni posługiwali się w końcu marca 2004 roku ponad 14,4 mln kart płatniczych. Mogli wypłacać pieniądze z 8 tys. bankomatów. Niespodziewanie w pierwszym kwartale tego roku liczba kart płatniczych wydawanych klientom indywidualnym w największych bankach zmniejszyła się. Spadek jest niewielki, bo tylko 0,4 proc. Przyczyniły się do niego głównie Pekao SA (spadek o 7,6 proc., bank podał dane wstępne), Kredyt Bank (spadek o 3 proc.) i Bank Millennium (spadek o 5,6 proc.).
Niewykluczone, że świadczenia z tzw. II filaru, czyli składek gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, wszystkim przyszłym emerytom będzie wypłacać tylko jeden zakład emerytalny, w dodatku publiczny. Trwają prace nad dwoma projektami ustaw związanymi z funduszami emerytalnymi. Jedna z nich dotyczy wypłaty środków gromadzonych obecnie w funduszach.
Obniżono cenę detalicznych obligacji pięcioletnich, dzięki czemu ich rentowność wzrosła do 6,9 proc. w skali roku. Także trzylatki w najbliższym okresie odsetkowym będą miały wyższe oprocentowanie (około 6 proc.), które może jeszcze zwiększyć się pod koniec roku, jeśli dojdzie do spodziewanego wzrostu stóp procentowych.
Jednostki funduszy inwestujących w zagraniczne obligacje można kupować za złote, dolary czy euro. Jeśli zdecydujemy się na złote, musimy liczyć się z dużym ryzykiem kursowym. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na inwestycji takiej można było zarobić ponad 5 procent. Najlepsze okazały się fundusze: Pioneer Obligacji Dolarowych Plus, DWS Euroobligacji i Pioneer Obligacji Europejskich Plus.
Gazeta Prawna:
Na dwa dni przed wejściem w życie nowych zasad rozliczania VAT podatnicy nadal nie wiedzą, czy minister finansów zdecyduje się obniżyć dla nich niektóre stawki tego podatku oraz czy będą musieli posługiwać się fakturami zgodnymi z wzorem określonym przez tegoż ministra. Co więcej, nie ma już szans, by do wszystkich podatników przepisy te dotarły na czas.
Parkiet:
Bank Handlowy zapłacił spółkom z grupy Citibanku, swojego większościowego inwestora, 5,4 mln dolarów (21,8 mln zł) za cztery miesiące doradztwa i korzystanie z systemów informatycznych. Jeśli wysokość miesięcznych kosztów z tego tytułu utrzyma się na dotychczasowym poziomie, BH za cały rok zapłaci około 16,2 mln dolarów (65 mln zł). To 27 proc. ubiegłorocznego zysku netto banku, który wyniósł 242,5 mln zł.