Atrakcyjne fundusze zrównoważone – Z dzienników

Modne i zyskowne Fundusze zrównoważone.

Fundusze zrównoważone dzielą swoje inwestycje – mniej więcej po połowie – między akcje i papiery dłużne. Są one więc dobrą propozycją dla osób, które chcą osiągnąć ponadprzeciętne zyski dzięki potencjalnym wzrostom cen akcji, ale równocześnie nie akceptują bardzo wysokiego ryzyka. Dzięki poprawie koniunktury giełdowej w ubiegłym roku wyniki funduszy zrównoważonych w okresie minionego roku i półrocza są bardzo dobre. Średnio zyskały one w tych okresach odpowiednio 22,3 proc. i 11,5 proc. Rezultaty osiągnięte przez poszczególne instytucje dowodzą jednak, że zarządzający w różnym stopniu wykorzystali giełdową hossę. Najlepszy fundusz, Arka Zrównoważony, zarobił w minionych 12 miesiącach blisko 30 proc., zaś najsłabsze nie zdołały wypracować 20-procentowego zysku. Dobre efekty ubiegłego roku miały też wpływ na wyniki za ostatnie trzy lata. Wartość jednostek w tym czasie wzrosła średnio o 25,8 proc., a w przypadku UniKorony i PKO/CS – nawet o ponad 30 proc. Rzeczpospolita, str. D3.

Ceny nawet spadły.

Koszty ubezpieczenia auta są na ogół takie same jak rok temu. Jednak niektóre towarzystwa znacznie obniżyły stawki, na przykład Tryg (dawna Nordea). Stosunkowo tanie polisy komunikacyjne oferuje Compensa. Na szczęście dla właścicieli samochodów ceny polis komunikacyjnych na ogół nie rosną. Nie można tego stwierdzić jednoznacznie, gdyż czasami zmieniają się stawki obowiązujące w konkretnym województwie, gminie czy mieście. Towarzystwa ubezpieczeniowe nierzadko bowiem dostosowują ceny polis do liczby wypadków na danym terenie, a co za tym idzie – do sumy wypłaconych odszkodowań. Rzeczpospolita, str. D1.

To ci dopiero polisa.

Kilkuset brokerów i kilkanaście tysięcy agentów ubezpieczeniowych może stracić pracę. Powód? Rozporządzenie Ministerstwa Finansów zmuszające ich do gigantycznego ubezpieczenia OC.1,5 mln euro – na taką sumę będą musieli ubezpieczyć się brokerzy oraz agenci ubezpieczeniowi reprezentujący kilka towarzystw. Chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe od 1 stycznia 2004 r. Wysokość sumy gwarancyjnej tego ubezpieczenia ustaliło Ministerstwo Finansów w rozporządzeniach z 4 grudnia 2004 r. W tym roku obowiązuje jeszcze okres przejściowy – suma gwarancyjna wynosi 50 tys. euro. Jednak już od 15 stycznia 2005 r. każdy broker i „multiagent” będzie musiał kupić polisę OC na 1,5 mln euro. W przeciwnym wypadku Urządu Nadzoru Ubezpieczeń … każe mu zamknąć interes. Gazeta Wyborcza, str. 22.

Do trzech razy sztuka.

Na wiosnę znów będzie można kupić udziały funduszu inwestującego w nieruchomości. TFI Skarbiec wierzy, że tym razem wreszcie uda się zebrać wystarczającą liczbę chętnych. Pomysł utworzenia pierwszego na polskim rynku funduszu inwestującego w nieruchomości powraca jak bumerang. Tym razem postanowił go odświeżyć nowy prezes TFI Skarbiec Jarosław Bauc. – Uważamy, że jest bardzo dobry czas na inwestowanie w nieruchomości ze względu na relatywnie niskie ceny – przekonywał na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami. Dlatego szef Skarbca się spieszy: zadeklarował, że wniosek o zarejestrowanie funduszu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd zostanie złożony już w ciągu najbliższych trzech miesięcy.Gazeta Wyborcza, str. 23.

Walne Wirtualnej.

Co będzie dalej z Wirtualną Polską? Niczym skończyło się środowe walne zgromadzenie akcjonariuszy Wirtualnej Polski, którzy głosowali nad podniesieniem kapitału spółki. Firma nie ma pieniędzy i w oczy coraz bardziej zagląda jej widmo upadłości. Najstarszy (i drugi pod względem popularności w Polsce) portal dramatycznie potrzebuje zastrzyku gotówki. Tymczasem Wirtualną Polskę paraliżuje konflikt między akcjonariuszami mniejszościowymi (są to związane z dawnymi współtwórcami Wirtualnej Polski spółki Grabski Inwestycje Finansowe i Key7) a głównym właścicielem portalu (80 proc. akcji) – spółką TP Internet z grupy TP SA. Akcjonariusze mniejszościowi zarzucają TP Internet i TP SA niewywiązywanie się z zapisów umowy z jesieni 2001 r., na mocy której grupa TP SA kupiła portal. Spór dotyczy m.in. rozliczeń. Główny akcjonariusz odrzuca oskarżenia. Gazeta Wyborcza, str. 25.

Poproś bank o zestawienie.

Aby skorzystać z ulgi odsetkowej, podatnicy muszą odpowiednio udokumentować poniesiony wydatek. Zwłaszcza w przypadku tych, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy w walucie obcej i spłacają go co miesiąc w złotówkach po kursie z dnia wpłaty, warto poprosić bank o roczne zestawienie poniesionych wydatków. Pozwoli to zaoszczędzić papierkowej roboty i bez obaw zaoszczędzić na podatku. Gazeta Prawna, str. 1.