URTiP nie zgodził się na wprowadzenie oferty „TP zawsze za darmo” – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie zgodził się, by największy polski operator wprowadził ofertę „TP zawsze za darmo” w proponowanej postaci, bo jest sprzeczna z Prawem telekomunikacyjnym i mogłaby zaszkodzić konkurencji na rynku.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman podpisał rozporządzenie wprowadzające w polskiej gospodarce faktury elektroniczne. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że resort nałożył na e-faktury tak rygorystyczne wymogi, że udogodnienie to pozostanie – nomen omen – na papierze.

Możemy stracić część unijnych pieniędzy z funduszy strukturalnych, jeśli ich wydawanie w najbliższych miesiącach nie przyspieszy. Problem w tym, że pieniądze dane nam do dyspozycji przez Unię należy wydać i rozliczyć w dwa lata od momentu uruchomienia projektów (np. budowy drogi czy organizacji szkolenia). Dla inwestycji rozpoczętych np. na przełomie 2004 i 2005 r. termin rozliczenia mija najpóźniej na początku 2007 r., dlatego im więcej pieniędzy wydamy już teraz, tym lepiej.

Inteligo, drugi największy bank internetowy w Polsce, ma nowego prezesa związanego z PKO BP. Od razu pojawiły się spekulacje, czy zacieśnianie związków z państwowym gigantem wyjdzie Inteligo na zdrowie.

Rzeczpospolita

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o redukcji wszystkich stóp procentowych o 0,50 punktu. To więcej, niż oczekiwał rynek. Jest nadzieja na dalsze obniżki. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej oznacza obniżenie kosztu obsługi kredytów. Można oczekiwać, iż średnie oprocentowanie złotowych kredytów dla firm spadnie do 6,8 proc., zaś kredytów hipotecznych do 6,5 proc. Dzięki temu tylko przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić w skali roku pół miliarda złotych.

Polacy mają już w swoich portfelach ponad 17,7 mln kart płatniczych. Od początku roku do końca marca dokonali nimi prawie 175 mln transakcji o wartości 41,5 mld zł. Najczęściej posługiwaliśmy się kartami debetowymi (Visa Electron, Maestro) – wynika z danych zebranych wśród banków działających w Polsce przez Narodowy Bank Polski.

Mała spółdzielnia telefoniczna stała się ofiarą zmagań wielkich koncernów telekomunikacyjnych. Narodowy operator nie przebiera w środkach w walce z konkurencją. Od ubiegłego czwartku abonenci innych operatorów niż Telekomunikacja Polska nie mogli dodzwonić się na numery w Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tyczynie. Spółdzielnia obsługuje 10 tys. klientów nieopodal Rzeszowa. Padła ofiarą walki dwu dużych spółek – Telekomunikacji Polskiej oraz Netii.

Najlepszy rachunek internetowy to e-Pakiet Fortis Banku. Na drugim miejscu w zestawieniu „Rzeczpospolitej” znalazło się e-Konto Pro Lukas Banku, a dopiero na trzecim Konto e-direct banku internetowego Volkswagen Bank direct.

Gazeta Prawna

Jest szansa na zwrot inwestorom indywidualnym części VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Warunek: poselskie propozycje uszczelnienia systemu muszą usatysfakcjonować rząd.

Giełda Papierów Wartościowych wspólnie z 46. firmami przygotowała specjalny program dla małych i średnich firm „Partnerstwo w drodze na Giełdę”, który rusza 1 lipca. Ma on pomóc MSP w pozyskaniu z rynku kapitałowego środków na rozwój.

Dzisiaj kończą się zapisy na certyfikaty zamkniętego funduszu BPH Sektora Nieruchomości – trzeciego tego typu na polskim rynku. Fundusz będzie inwestował zarówno w papiery wartościowe, jak i nieruchomości komercyjne.