6.5% wzrost PKB – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
W 2007 r. polska gospodarka rozwijała się w tempie 6,5 proc., ale ekonomiści nie mają złudzeń, że PKB tak szybko już rósł nie będzie. Coraz szybciej rośnie za to inflacja, z którą próbuje uporać się Rada Polityki Pieniężnej. Wczoraj kolejny raz podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc.
Kolejne cięcie stóp procentowych przez amerykański bank centralny Fed, tym razem o 0,5 pkt proc., ma ocalić największą gospodarkę świata przed recesją. Po wczorajszej decyzji Fed główna stopa spadła do zaledwie 3 proc., najniższego poziomu od połowy 2005.
Trudno będzie mówić o konkurencji na rynku prądu, jeśli nastąpi dalsza konsolidacja firm energetycznych – ostrzega Urząd Regulacji Energetyki. URE sporządziło dla Ministerstwa Gospodarki plan zmian w prawie niezbędnych do uruchomienia prawdziwego rynku energii.
Minister skarbu chce ostatecznie rozprawić się z ustawą kominową ograniczającą zarobki w spółkach skarbu państwa. – Ciekawe, czy rząd będzie miał odwagę podwyższać pensje prezesom, gdy pod Sejm przyjdą po podwyżki górnicy i pielęgniarki? – zastanawiają się eksperci.
Rzeczpospolita
W ubiegłym roku polska gospodarka rozwijała się w najszybszym tempie od dziesięciu lat. PKB zwiększył się o 6,5 proc. – wynika ze wstępnych danych GUS. W samym czwartym kwartale wzrost mógł wynieść 5,6 – 6,2 proc. – szacują ekonomiści. GUS nie podał dokładnych wyników za ostatnie trzy miesiące roku.
Zaostrza się konflikt prezesa banku centralnego z częścią członków Rady Polityki Pieniężnej. Rada chce, aby Sławomir Skrzypek przywrócił stan organizacyjny w banku sprzed listopada. Chodzi o nowy podział obowiązków, który marginalizował pierwszego zastępcę Jerzego Pruskiego i był przyczyną jego dymisji.
Rozmowy celników z rządem, które miały zażegnać konflikt zostały wczoraj zerwane. Czy zdesperowani przewoźnicy zaczną blokować drogi, okaże się dziś. To strona związkowa zerwała rozmowy – oświadczył Michał Boni, minister w Kancelarii premiera. Barbara Smolińska z Porozumienia Białostockiego twierdzi, że to rząd odpowiada za zerwanie rozmów, bo nie przedstawił konkretnych rozwiązań.
Osoby kupujące polisy stają się coraz bardziej aktywne i chętniej zmieniają towarzystwa. Firmy, które tego nie zauważą i nie dostosują swojej sieci sprzedaży do mobilności klientów, mogą mieć kłopoty. Takie wnioski wynikają z raportu podsumowującego ostatnie badania firmy konsultingowej Capgemini.
Gazeta Prawna
Pracodawcy skarżą się, że ich podwładni coraz częściej nagle odchodzą z pracy. Narażają ich przez to na duże koszty, związane m.in. z przeszkoleniem nowych pracowników. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznało, że to poważny problem. Nie wyklucza nowelizacji kodeksu pracy w takim zakresie, w którym pracownik byłby zobowiązany do zachowania okresów wypowiedzenia umowy o pracę.
Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczy prezes NBP Sławomir Skrzypek, zdecydowała się podwyższyć stopy procentowe o 0,25 pkt proc. i od dziś główna stopa NBP wynosi 5,25 proc. To piąta podwyżka stóp od kwietnia 2007 r. Ekonomiści podkreślają, że choć polska gospodarka zwolni w 2008 roku, to ryzyka inflacyjne są wciąż silne i inflacja może dojść w I kwartale do 4,5 proc.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało w trybie pilnym projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Od jutro tylko lekarze sądowi mieli poświadczać niezdolność stron oraz świadków do stawienia się przed sądem. Brak lekarzy sądowych ma złagodzić przygotowana nowelizacja, zgodnie z którą sąd mógłby dopuścić w wyjątkowych wypadkach także zaświadczenie wystawiane przez innego lekarza.
nterpretacje podatkowe, które nakazują płacić pracownikom podatek dochodowy od wartości szkoleń prowadzonych przez firmy bez akredytacji oświatowej, naruszają prawo. Koszty szkoleń finansowanych przez pracodawcę, a wynikających z jego potrzeb biznesowych, nie mogą być interpretowane jako powodujące przychód po stronie pracownika – uważają eksperci.
Puls Biznesu
Krajowe fundusze inwestycyjne, pomimo ostatniej słabości, wciąż dynamicznie się rozwijają. W ostatnich sześciu latach ich aktywa wzrosły dziesięciokrotnie. Ostatnio szybko przybywa im konkurentów. I nie są to lokaty bankowe. Chodzi o tzw. produkty strukturyzowane. Ich popularność nad Wisłą szybko rośnie.
Liderzy strajku w Budryku zarzucają zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej działania korupcyjne. Donos trafił do Waldemara Pawlaka.